Rada Ministrów 22 lipca 2014 roku przyjęła opracowany w Ministerstwie Gospodarki dokument pod nazwą ,,Polityka Nowej Szansy.’’
,,Polityka Nowej Szansy ‘’(PNS) jest programem rozwoju w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Podstawy do opracowania Polityki… wynikają zarówno z wytycznych Komisji Europejskiej (Think Small First. A Small Business Act for Europe), jak również dokumentów strategicznych, określających cele i priorytety polskiej polityki gospodarczej w perspektywie do 2020 roku (Strategia Innowacyjności i Efektywności Gospodarki „Dynamiczna Polska 2020”).
MG proponuje w tym dokumencie m.in. upowszechnienie systemów wczesnego ostrzegania o sytuacji kryzysowej przedsiębiorstwa, np. w postaci narzędzi on-line monitorujących sytuację finansową. Polityka… ma umożliwić również jak największy dostęp do usług informacyjnych i doradczych na temat zarządzania firmą (kryzysem, ryzykiem, zmianą). Planowana jest również kontynuacja tzw. Instrumentu Szybkiego Reagowania, z którego pomocą przedsiębiorca będzie mógł zidentyfikować problemy w firmie i jak najwcześniej podjąć działania naprawcze (projekt systemowy PARP).
Polityka Nowej Szansy proponuje wdrożenie instrumentu pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Warunkiem jest jednak podjęcie działań naprawczych.
Natomiast jeśli chodzi o sprawne przeprowadzenie likwidacji przedsiębiorstw to Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Gospodarki proponuje zmiany prawne z zakresu postępowania restrukturyzacyjnego. Obejmują one przyjęcie nowej ustawy Prawo restrukturyzacyjne i nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W tym obszarze konieczne są przyjazne regulacje dotyczące upadłości, umożliwiające oddłużenie firm, a jednocześnie gwarantujące wierzycielom zaspokojenie ich roszczeń w jak najwyższym stopniu.
W dokumencie zaproponowano też działania, które ułatwią ponowny start firmom i zmienią negatywne postrzeganie społeczne porażki w biznesie. Należą do nich np. szkolenia, doradztwo, coaching, świadczone przez instytucje ukierunkowane na współpracę z przedsiębiorcami otwierającymi firmę po raz kolejny (instrument nowy start).