Ptak_Waw_CTR_2024

Pokojowy Nobel dla nigeryjskiej ekolożki

8 października 2004

Działaczka ruchu ekologicznego, 64-letnia Kenijka Wangari Maathai, jako pierwsza kobieta afrykańska została wyróżniona pokojową Nagrodą Nobla - ogłosił w Oslo norweski Komitet Noblowski.

Komitet Noblowski przyznał jej to wyróżnienie za stałą działalność na rzecz "rozwoju przyrody, wolności poglądów i demokracji" w jej ojczystej Kenii i w całej Afryce. "Maathai myśli globalnie i działa globalnie" - powiedział przewodniczący Komitetu Noblowskiego Ole Danholt Mjs.
Maathai zareagowała na tę wiadomość wielką radością i zaskoczeniem. "Jestem absolutnie przytłoczona i pod wielkim wrażeniem. Naprawdę. Nie oczekiwałam tego. To największa niespodzianka, jaka spotkała mnie w życiu" - powiedziała w telewizji norweskiej. "Pracuję, aby zapewnić, że nie tylko ochraniamy środowisko, ale również poprawiamy rządzenie" - dodała.

Potem płacząc ze szczęścia, kenijska działaczka zasadziła w rodzinnym mieście Nyeri, w sąsiedztwie lokalnego hotelu "Outspan" typowe dla Kenii drzewo nandi - liściaste o czerwono-pomarańczowych kwiatach w kształcie tulipanów, upamiętniając w ten sposób nagrodę. Koło hotelu zebrały się tłumy pozdrawiające noblistkę.

Zapowiedziała także, że uzyskane fundusze (ok. 1,3 mln dolarów) przeznaczy na zintensyfikowanie kampanii na rzecz ochrony lasów afrykańskich. "Nigdy w życiu nie widziałam takich pieniędzy - powiedziała agencji Reutera. - Byłam wzruszona i bardzo podniecona. To symbol. Lepiej być nie mogło - może będzie w niebie".

Przyznała, że początkowo sądziła, iż pokojowe wyróżnienie "było żartem". "Muszę pochwalić Komitet Noblowski, że tak skutecznie potrafi trzymać wszystko w tajemnicy. Nie miałem żadnych przecieków!" - zapewniła Maathai.

Wangari Maathai zasłynęła jako inicjatorka Ruchu Zielonego Pasa. Dzięki niej zasadzono w Afryce ponad 30 mln drzew. Celem tego przedsięwzięcia jest - jak mówiła Maathai nie tylko ratowanie afrykańskiego środowiska naturalnego, ale również stworzenie dziesiątek tysięcy miejsc pracy w Afryce. Noblistka działała również aktywnie przeciwko prześladowaniom opozycji, ograniczaniu swobody poglądów i korupcji.

Jest ona nie tylko pierwszą kobietą na tym kontynencie, która otrzymałą pokojową Nagrodę Nobla. Jest też pierwszą kobietą w Afryce wschodniej i środkowej, która uzyskała doktorat. Urodzona w 1940 roku w Nyeri w Kenii, studiowała nauki przyrodnicze w w USA, Niemczech i na uniwersytecie w Nairobi. Na tej uczelni uzyskała doktorat w 1971 r. Obecnie jest tam profesorem.

Jako przedstawicielka ruchu ekologicznego w grudniu 2002 r. została wybrana do parlamentu kenijskiego. Od stycznia 2003 r. jest wiceministrem środowiska, zasobów naturalnych i fauny w rządzie Kenii.

Laureatka tegorocznej nagrody pokojowej w dniu 10 grudnia - w rocznicę śmierci jej fundatora Alfreda Nobla - odbierze złoty medal, honorowy dyplom i czek na 10 mln koron szwedzkich (1,3 mln dol.).

Norweski Komitet Noblowski wybrał Wangari Maathai spośród rekordowej liczby 194 osób nominowanych w tym roku do nagrody.


POWIĄZANE

Decyzja o zainstalowaniu kotła na ekogroszek może znacząco wpłynąć na komfort i ...

W minionym roku na polskich drogach w czasie Wszystkich Świętych doszło do 118 w...

Przechowywanie warzyw w odpowiednich warunkach to klucz do zachowania ich świeżo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę