Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Podatek liniowy - licz i wybieraj!

27 grudnia 2005
Podatek liniowy od działalności opłaca się przy średnich miesięcznych dochodach na czysto co najmniej 3,5 tys. zł. Na ryczałcie od najmu stracili ci, którzy mają niskie przychody, a wysokie koszty. Kto wyboru pozornie atrakcyjniejszej formy opodatkowania nie poprzedził rachunkiem, ten zyska szansę naprawienia błędu.

Tylko do 20. stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą kalkulować, jaką przyjąć formę opodatkowania w przyszłym roku. Jest to ostateczny termin poinformowania urzędu skarbowego o ewentualnej zmianie. O wyborze podatku będą musieli też powiadomić urząd ci, którzy dopiero w 2006 r. zamierzają podjąć działalność na własny rachunek. Do wyboru mają podatek liniowy ze stawką 19 proc. oraz progresywny, czyli obliczany według trzystopniowej skali. Do pierwszego nie mają jednak prawa osoby, które będą sprzedawały swoje towary czy usługi byłym pracodawcom.

Liniowy PIT 19-proc. ma swoje plusy i minusy. Z obliczeń dziennika wynika, że dopiero przy dochodach rocznych przekraczających 41 840 zł takie opodatkowanie działalności gospodarczej może być korzystne. Przy ocenie opłacalności trzeba jednak brać pod uwagę wiele innych danych, np. dodatkowe źródła zarobków.

Czasu na kalkulacje nie ma zbyt wiele. Niewykluczone, że ułatwi je szybki bilans mijającego roku. Za niespełna dwa tygodnie będzie już można składać zeznania za 2005 rok. Ich złożenie w styczniu szczególnie opłaca się podatnikom, którzy wykażą w PIT-ach nadpłaty.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę