W jednym Ośrodku Doradztwa Rolniczego można go wykonać bezpłatnie w drugim żąda się sporej sumy pieniędzy. Chodzi o plan rolnośodowiskowy, który trzeba sporządzić, aby ubiegać się na przykład o dotacje dla gospodarstw ekologicznych.
Sporządzenie planu nie jest proste. Zajmują się tym doradcy rolnośrodowiskowi, którzy przygotowują pięcioletni program rozwoju danego gospodarstwa. Dopiero po wykonaniu takiego planu można ubiegać się o dotacje.
Programem rolnosrodowiskowym zainteresowali się rolnicy z okolic Milicza na Dolnym Śląsku, którzy założyli stowarzyszenie producentów żywności ekologicznej. Ich zapał ostudził jednak pracownik jednego z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, który za wykonanie planu zażądał pieniędzy i to nie małych. Rolników to zdziwiło, bo sądzili, że przygotowanie dokumentów jest bezpłatne. - Rozmawiałem osobiście z pracownikiem ODR-u i powiedział mi ze taka opłata wynosi 1500 złotych. – mówi Adam Jarząb ze wsi Wróbliniec.
Jeszcze większe było zdziwienie pana Adama, gdy dostał przewidywany kosztorys planu rolnośrodowiskowego. Wynikało z niego, że kosztuje to tylko 500zł.
W końcu okazało się, że są też ODR-y gdzie plany rolnośrodowiskowe wykonuje się bezpłatnie.
- Ośrodki Doradztwa Rolniczego mają jednak prawo do pobierania opłat za swoje usługi. - Nawet, jeżeli Ośrodki wprowadzają odpłatność to musi to być wyłącznie na niezbędnym minimum, które będzie zawierało w sobie faktycznie poniesione koszty. Na programach doradczych dla rolników nie można zarabiać. – mówi Jan Krzysztof Ardanowski wice minister rolnictwa.
Zdaniem Ministerstwa Ośrodki zamiast żądać pieniędzy od rolników powinny zabiegać o wsparcie swojej działalności z funduszy unijnych.