Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Perła wygrała przetarg na browar w Zwierzyńcu

10 września 2012
Perła Browary Lubelskie SA wygrała w piątek przetarg na dzierżawę od Skarbu Państwa zabytkowego browaru w Zwierzyńcu (Lubelskie). Spółka ma produkować w nim co najmniej 10 tys. hektolitrów piwa rocznie, a na uruchomienie produkcji ma rok.

Na przetarg na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu, ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Zamościu, wpłynęły cztery oferty, z czego dwie odrzucono z powodu braków w dokumentacji. Komisja przetargowa oceniała dwie pozostałe oferty, złożone przez Perłę Browary Lubelskie z Lublina oraz spółkę Browar Ciechan z siedzibą w Warszawie.

Jak poinformował PAP szef komisji przetargowej i pracownik Starostwa Powiatowego w Zamościu Kazimierz Cybulski, oferta złożona przez Perłę otrzymała więcej punktów. - To właśnie ta spółka będzie dzierżawić browar, a umowa z nią, zgodnie z warunkami przetargu, zostanie podpisana w ciągu siedmiu dni - wyjaśnił.

Komisja oceniała oferty na podstawie kilku kryteriów, to jest deklaracji o produkcji piwa wraz z oświadczeniem o posiadaniu środków na jej uruchomienie i zatrudnienie pracowników, doświadczenia w produkcji piwa oraz harmonogramu prac remontowych i modernizacyjnych w browarze. Pod uwagę brana też była zaproponowana wysokość czynszu dzierżawnego.

Warunki rozstrzygniętego w piątek przetargu zobowiązują dzierżawcę do uruchomienia w Zwierzyńcu produkcji piwa w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy i wytwarzania w nim - po okresie rozruchu - co najmniej 10 tys. hektolitrów piwa rocznie.

Browar w Zwierzyńcu nie jest wyposażony w urządzenia do produkcji piwa. Jego ostatnim dzierżawcą była spółka z Lublina, która w wyznaczonym czasie, tj. w ciągu 12 miesięcy, nie rozpoczęła w zakładzie produkcji piwa. W związku w tym Starostwo Powiatowe w Zamościu wiosną tego roku wypowiedziało spółce umowę dzierżawy.

Wcześniej, od lat 90. XX w. do 2010 r., dzierżawcą browaru w Zwierzyńcu była Perła Browary Lubelskie. Spółce wypowiedziano umowę dzierżawy, ponieważ przestała produkować w tym zakładzie piwo i zwolniła pracowników. W planach miała wówczas uruchomienie w Zwierzyńcu minibrowaru i małego muzeum browarnictwa.

Perła złożyła niedawno w Sądzie Rejonowym w Zamościu wniosek o przejęcie browaru w Zwierzyńcu przez zasiedzenie.

Browar w Zwierzyńcu został zbudowany w 1806 r. i do II wojny wchodził w skład latyfundium magnackiego należącego do rodziny Zamoyskich - Ordynacji Zamojskiej. W 1944 r. na mocy dekretu o reformie rolnej został przejęty na własność państwa.

Perła - Browary Lubelskie jest jednym z największych regionalnych browarów w Polsce, produkcję piwa prowadzi w zakładzie w Lublinie. Spółka ma ok. 3-procentowy udział w polskim rynku piwa.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę