Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Paliwo za cztery grosze

19 sierpnia 2005

Posiadacze samochodów narzekający na wysokie ceny benzyny w Europie i Stanach Zjednoczonych mogą być zdziwieni, że w Iraku litr benzyny kosztuje równowartość 1,3 centa amerykańskiego (czyli czterech polskich groszy).

W powojennym chaosie irackim niesłychanie niskie ceny paliwa są obok bezpłatnej kartkowej żywności jedną z niewielu rzeczy, na które Irakijczycy nie narzekają.

Jak wynika z ogłoszonego w tych dniach raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dzięki szczodrym subsydiom rządowym Irakijczycy płacą za benzynę wielokrotnie mniej niż ktokolwiek w krajach Europy czy w USA.

W Stanach Zjednoczonych litr benzyny kosztuje 67 centów, a w Wielkiej Brytanii 1,65 dolara.

W państwowych stacjach benzynowych Irakijczycy płacą też znacznie mniej niż ich sąsiedzi. W Iranie litr benzyny kosztuje równowartość 10 centów amerykańskich, w Jordanii 50 centów, a w Syrii 46 centów.

Nawet ci Irakijczycy, którzy kupują benzynę po wyższych cenach czarnorynkowych, często na niej zarabiają, przemycając ją do Turcji - podaje raport MFW.

Fundusz Walutowy krytykuje rząd Iraku za utrzymywanie hojnych subsydiów i podaje, że w zeszłym roku same subsydia benzynowe kosztowały państwo 3 miliardy dolarów, co stanowiło jedną ósmą produktu krajowego brutto.

Rząd iracki rozważał niedawno plan zmniejszenia subsydiów, ale odrzucił go w obawie przed rozruchami.

W zeszłym miesiącu rząd Jemenu zniósł subsydia na produkty naftowe, ale kilka dni później, gdy w największych miastach kraju wybuchły zamieszki, uchylił swą decyzję.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę