W związku z działaniami Polski na forum UE związanymi z wprowadzeniem przez Federację Rosyjską embarga na przetwory mleczarskie, Komisja Europejska w dniu 28 sierpnia 2014 r. poinformowała, że zamierza wprowadzić następujące mechanizmy stabilizujące zaistniałą sytuację:
uruchomienie programu dopłat do prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku,
uruchomienie programu dopłat do prywatnego przechowywania wybranych gatunków serów,
przedłużenie do końca roku kalendarzowego możliwości prowadzenia interwencyjnego skupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku.
Polska ocenia inicjatywę Komisji Europejskiej za ważną. Jednakże wpływ rosyjskiego embarga wydaje się mieć na tyle poważne, a zarazem długotrwałe konsekwencje dla unijnego w tym polskiego rolnictwa, że dopłaty do prywatnego przechowywania, jako mechanizm czasowego wycofania z rynku, może okazać się niewystarczający. Jednocześnie unijne ceny interwencyjne zakupu masła i odtłuszczonego mleka w proszku, jak wielokrotnie podnosiła Polska, ustawione są na tak niskim poziomie, że sprzedaż w ramach tego mechanizmu, nawet w obliczu wprowadzonego przez Rosję embarga, dotychczas nie jest realizowana.
W związku z powyższym Polska w dniu dzisiejszym wystąpiła do Komisji Europejskiej z wnioskiem o podjęcie dodatkowych działań mających na celu wsparcie rynku mleka, w tym zrekompensowania strat dla producentów surowca mlecznego, m.in. poprzez zniesienie kar za nadprodukcję mleka w roku kwotowym 2013/2014, jak również odstąpienie od pobierania tych kar za rok kwotowy 2014/2015.