Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Opóźnione winobranie; będą słabsze zbiory

3 grudnia 2015
Tylko w nielicznych winnicach na Podkarpaciu rozpoczęło się już tegoroczne winobranie. Winiarze czekają na lepszą koncentrację cukru w owocach. Szacuje się, że w tym roku zbiory będą dwukrotnie mniejsze niż w roku 2013.

"Opóźnienie w wegetacji spowodowane było majowymi przymrozkami, które uszkodziły młode, najwcześniejsze pędy. Dołożyła się do tego kapryśna pogoda w lecie; głównie stosunkowo chłodny czerwiec" - powiedział prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Roman Myśliwiec PAP we wtorek.
Zdaniem Myśliwca w tym roku w większości podkarpackich winnic zapowiadają się dużo niższe zbiory. Szacuje się, że wyniosą one 3-6 ton z hektara, czyli dwukrotnie mniej niż przed rokiem.
W tych winnicach, gdzie już przystąpiono do winobrania, zbiory rozpoczęto od najwcześniejszych odmian, czyli Solaris, Aurora na wina białe oraz Rondo na czerwone. W następnej kolejności zebrane zostaną odmiany Regent, która jest drugą z najczęściej uprawianych w regionie odmian na czerwone wino, a także Marechal Foch oraz Leon Millot.
Według Myśliwca jeśli tylko stan owoców na to pozwoli, winiarze będą zwlekać ze zbiorami, czekając na lepszą koncentrację cukru. Może to potrwać nawet dwa-trzy tygodnie.
Natomiast dające dobre wina białe późniejsze odmiany: Seyval Blanc, Hibernal, Johanniter i Sibera będą zbierane najwcześniej w drugiej połowie października.
Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic, które zajmują łącznie 150 ha. W tej statystyce ujęte są także małe winnice przydomowe. Przeciętne gospodarstwo winiarskie na Podkarpaciu zajmuje 20-30 arów. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie. Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. O rozpowszechnieniu upraw winorośli w dawnych wiekach świadczą np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Najwięcej winnic jest w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę