Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Około 2 mln razy polskie służby zaglądały w nasze dane!

3 grudnia 2015
- Policja, służby specjalne, sądy i prokuratury w ostatnim roku masowo wnioskowały do firm telekomunikacyjnych po informacje o abonentach. Wprawdzie według informacji zebranych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej to o ponad 111 tys. mniej niż przed rokiem, ale organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną praw człowieka w to nie wierzą – donosi dziennik.pl.
Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon mówi otwarcie: - Nie mamy żadnej wiedzy o tym, jak wygląda metodologia zbierania informacji. Sama policja i służby - bez sądów i prokuratur - zapytane rzez nas o to samo, przyznają się łącznie do złożenia ponad 1,9 mln zapytań w 2011 roku i 2,13 mln w 2012 roku.

Liczba przestępstw w ogóle się nie zmienia ale za to polskie służby z roku na rok wnioskują o nasze bilingi. Zbieranie danych retencyjnych, czyli połączeń telefonicznych, SMSów, maili, połączeń internetowych stają się dla polskich służb codziennością. Szkoda tylko, że dotyczą osób … niepodejrzewanych o jakiekolwiek przestępstwo. W 2011 roku policja wystąpiła o bilingi Polaków aż 2 mln razy.

- Najpoważniejszym problemem nie jest jednak statystyka, ale to, że prace nad zreformowaniem przepisów dotyczących korzystania przez służby z naszych danych stoją w miejscu. Resort spraw wewnętrznych formalnie rozpoczął je dwa lata temu, ale efektów wciąż nie widać – podkreśla szefowa Fundacji Panoptykon.

Polska staje się jednym z niewielu krajów w UE gdzie inwigilacja to chleb powszechny. Przypomnieć należy, że to za rządów Donalda Tuska inwigilowanie stało się codziennością.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę