Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Ogólnopolski Dzień Marchwi w Żelaznej

27 października 2006

W Żelaznej kolo Skierniewic na terenie Zakładu Doświadczalnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego spotkali się producenci marchwi, środków ochrony roślin oraz przedstawiciele firm nasiennych oraz uczelni rolniczych aby świętować X już edycje Dnia Marchwi.

Zgodnie już z kilkuletnią tradycją spotkanie w Żelaznej było pretekstem do dyskusji jak pogodzić interesy, producentów, przetwórców i konsumentów. Organizatorzy imprezy: Rolniczy Zakład Doświadczalny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Żelaznej, Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach zadbali aby zarówno część konferencyjna jak i pokazy polowe cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników marchewkowego święto.

W trakcie seminarium hodowcy marchwi wysłuchali w tym roku ośmiu wykładów. O najnowszych tendencjach na europejskich rynkach marchwi mówili Siem Bers i Bejo Żaden z Holandii, z produkcją marchwi w Wielkiej Brytanii, przygotowaniem do sprzedaży i przetwórstwa zapoznał uczestników seminarium David Martin z Plantsystem Limited z Wielkiej Brytanii, „Wpływ czynników produkcyjnych na wartość biologiczną marchwi” był tematem wystąpienia doc. dr. hab. Marka Gajewskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a program doradztwa komputerowego dla producentów warzyw zaprezentował dr Włodzimierz Krzesiński z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Ponadto jak sobie radzićz kosztami produkcji marchwi radził Włodzimierz Kowalczyk z Interland z Kłodawy. Nowości zaś związane z przechowywaniem warzyw korzeniowych oraz dezynfekcją przechowalni i opakowań przedstawił Franciszek Adamicki z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach.

Natomiast w części polowej zaprezentowano największa Europie kolekcję odmian przeznaczonych do przetwórstwa i konsumpcji – 86 odmian i rodów z 12 firm nasiennych, w tym z trzech firm krajowych. Odbył się także pokaz pracy maszyn do: uprawy gleby, formowania redlin, wysiewu nasion i zbioru marchwi. Podczas pokazów pracownicy Instytutu Warzywnictwa oraz SGGW prowadzili konsultacje i doradztwo naukowe. Hodowcy marchwi mieli też możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia fachowców z firm nasiennych i producentów nawozów.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę