Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Ogólnopolski Dzień Marchwi w Żelaznej

27 października 2006

W Żelaznej kolo Skierniewic na terenie Zakładu Doświadczalnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego spotkali się producenci marchwi, środków ochrony roślin oraz przedstawiciele firm nasiennych oraz uczelni rolniczych aby świętować X już edycje Dnia Marchwi.

Zgodnie już z kilkuletnią tradycją spotkanie w Żelaznej było pretekstem do dyskusji jak pogodzić interesy, producentów, przetwórców i konsumentów. Organizatorzy imprezy: Rolniczy Zakład Doświadczalny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Żelaznej, Instytut Warzywnictwa w Skierniewicach i Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach zadbali aby zarówno część konferencyjna jak i pokazy polowe cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników marchewkowego święto.

W trakcie seminarium hodowcy marchwi wysłuchali w tym roku ośmiu wykładów. O najnowszych tendencjach na europejskich rynkach marchwi mówili Siem Bers i Bejo Żaden z Holandii, z produkcją marchwi w Wielkiej Brytanii, przygotowaniem do sprzedaży i przetwórstwa zapoznał uczestników seminarium David Martin z Plantsystem Limited z Wielkiej Brytanii, „Wpływ czynników produkcyjnych na wartość biologiczną marchwi” był tematem wystąpienia doc. dr. hab. Marka Gajewskiego ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a program doradztwa komputerowego dla producentów warzyw zaprezentował dr Włodzimierz Krzesiński z Akademii Rolniczej w Poznaniu. Ponadto jak sobie radzićz kosztami produkcji marchwi radził Włodzimierz Kowalczyk z Interland z Kłodawy. Nowości zaś związane z przechowywaniem warzyw korzeniowych oraz dezynfekcją przechowalni i opakowań przedstawił Franciszek Adamicki z Instytutu Warzywnictwa w Skierniewicach.

Natomiast w części polowej zaprezentowano największa Europie kolekcję odmian przeznaczonych do przetwórstwa i konsumpcji – 86 odmian i rodów z 12 firm nasiennych, w tym z trzech firm krajowych. Odbył się także pokaz pracy maszyn do: uprawy gleby, formowania redlin, wysiewu nasion i zbioru marchwi. Podczas pokazów pracownicy Instytutu Warzywnictwa oraz SGGW prowadzili konsultacje i doradztwo naukowe. Hodowcy marchwi mieli też możliwość skorzystania z wiedzy i doświadczenia fachowców z firm nasiennych i producentów nawozów.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę