O biopaliwach w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
5 marca 2007
Komisja Rolnictwa i rozwoju Wsi wysłuchała informacji o realizacji ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - Marcin Korolec poinformował posłów, że przedmiotowa ustawa wprowadziła do polskiego prawa szereg zmian zmierzających do stworzenia korzystnych i stabilnych warunków rozwoju rynku biokomponentów i biopaliw ciekłych. Umożliwiono wytwarzanie przez rolników biopaliw ciekłych na własny rachunek. Ustanowiono obowiązek zapewnienia określonego udziału biokomponentów w rynku paliw transportowych. Wprowadzono rozwiązania umożliwiające generowanie środków finansowych na wsparcie produkcji biokomponentów i biopaliw ciekłych. Prawo europejskie wprowadza obowiązek osiągnięcia 2,3% udziału biopaliw w rynku paliw w 2007 r. oraz 5,75% w 2010 r.
W dyskusji posłowie uznali, że mało prawdopodobne jest uzyskanie wyżej wymienionych wskaźników. Główną przeszkodę stanowi zmienione rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego od biopaliw i biokomponentów. Zdaniem Ministerstwa Finansów zmiana ta nastąpiła na skutek decyzji Komisji Europejskiej, która zakwestionowała kwoty zwolnień od akcyzy stosowane w przypadku biopaliw i biokomponentów. Obecne kwoty zwolnień są zgodne z dyrektywą energetyczną. Art. 16 dyrektywy określa, że zwolnienia nie mogą być większe niż kwota podatków należnych od ilości wyrobów obecnych w wyrobach kwalifikujących się do zwolnienia.
Złożono wniosek o zwrócenie się do UKIE o oficjalną interpretację przepisów dyrektywy energetycznej. Postanowiono także zwołać odrębne posiedzenie Komisji poświęcone tylko tematyce produkcji biopaliw.