W trakcie pierwszego w tym roku posiedzenia Senatu RP ( 68 posiedzenie Senatu – 8/9 stycznia) senatorowie zajmować się będą ustawą o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw.
Nowelizacja ta reguluje w sposób kompleksowy sprawy związane z wdrożeniem przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącej promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
.Zmiany mają doprowadzić do zakończenia postępowania Komisji Europejskiej przeciwko Polsce w tej sprawie. Ustawa wprowadza zmiany, które sprowadzają się do zmian definicji np. „uznanego systemu certyfikacji”, "świadectwa" czy "poświadczenia" na takie, które gwarantują spełnienie kryteriów zatwierdzonych przez KE. Do ustawy dodano też przepisy precyzujące poszczególne kryteria, które powinny spełniać biokomponenty, a które składają się na kryteria zrównoważonego rozwoju. Zmiany zostają również wprowadzone do Prawa energetycznego, a mianowicie minister gospodarki zostaje zobowiązany do udostępnienia każdemu informacji o kosztach i korzyściach wynikających ze stosowania urządzeń i systemów grzewczych, chłodzących i energetycznych wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych.