„Droga ku wolności” to nowy projekt edukacji historycznej, skierowany do polskich i węgierskich licealistów. Uczniowie dowiedzą się o najważniejszych wydarzeniach II połowy XX wieku. Węgrzy poznają historię Polski, a Polacy – historię Węgier. Projekt realizuje Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie przy wsparciu Ambasady Węgier w Polsce.
W pilotażową fazę projektu historycznego „Droga ku wolności” zaangażowanych jest 10 szkół polskich i 10 węgierskich.
Zajęcia obejmują moduły tematyczne związane z historią najnowszą Polski i Węgier i mają na celu zapoznanie młodzieży z najważniejszymi wydarzeniami w obu krajach po II wojnie światowej. Lekcje będą przeprowadzane od lutego do czerwca br.
w ramach zajęć z historii.
– Droga ku wolności” to projekt, będący pierwszą inicjatywą w ramach naszej współpracy z Węgrami. W kolejnych latach będziemy tę współpracę rozwijać poprzez tworzone przez nas Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie koło Międzyzdrojów. Ośrodek stanie się miejscem spotkań i prowadzenia projektów o charakterze edukacyjnym W tym konkretnym projekcie chcemy uczyć młodzież historii krajów, które po II wojnie światowej były po tej samej stronie „żelaznej kurtyny”. Szczególny nacisk kładziemy na wydarzenia z 1956 roku na Węgrzech, 1980-81 oraz 1989 w Polsce. W naszym przekonaniu, przypominanie o wspólnej, nieodległej przecież historii, pozwoli młodym Węgrom i Polakom lepiej się poznać i zrozumieć – mówi Marek Zagórski, Prezes Zarządu Fundacji EFRWP.
W dniach 16-18 stycznia br. w Krakowie nauczyciele wzięli udział w szkoleniu metodycznym przygotowującym do realizacji projektu. Podsumowaniem projektu „Droga ku wolności” będzie wykonanie pracy konkursowej, w tym jednego zadania we współpracy ze szkołą z kraju partnerskiego. Laureaci z polskich szkół wyjadą na kilkudniową wycieczkę na Węgry, a najlepsza grupa węgierska – do Polski.
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od blisko 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wspieraniu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej i rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach społecznych. Od samego początku istnienia EFRWP aktywnie działa na rzecz edukacji oraz wyrównywania szans dzieci i młodzieży. W ramach współpracy polsko-węgierskiej, Fundacja realizuje Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie (k. Międzyzdrojów), które stanie się miejscem spotkań i prowadzenia projektów w dziedzinie nauki i edukacji, promowania kultury narodowej oraz walorów przyrodniczych Wolińskiego Parku Narodowego.