Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nowe inwestycje w zakładach mięsnych w Łukowie

6 maja 2005

"Potrafimy korzystać ze środków, które wyasygnowała dla nas Unia Europejska" - powiedział minister Wojciech Olejniczak podczas uroczystości oddania do eksploatacji nowo wybudowanych inwestycji w Zakładach Mięsnych "Łmeat - Łuków" S.A. Do nowych inwestycji w tym zakładzie można zaliczyć: automatyczną linię rozbioru mięsa wołowego i wieprzowego, linię pakującą wyroby gotowe, linię wędlin i nowy tabor transportowy do przewozu wyrobów gotowych i do przewozu zwierząt. Zostały one zrealizowane przy pomocy ok. 10 mln.zł ze środków SAPARD.

Zakłady od kwietnia 2004 r. wdrażają program budowania nowoczesnej bazy surowcowej we wschodnio - południowej Polsce. Polega on na zawieraniu porozumień o współpracy pomiędzy rolnikami hodowcami trzody i bydła opasowego, dostawcami materiału genetycznego, dostawcami pasz i koncentratów paszowych oraz Zakładami Mięsnymi "Łmeat - Łuków".

Umowy skupowe zawierane z rolnikami na skup trzody chlewnej i bydła opasowego gwarantują premie kwartalne za mięsność, wielkość dostawy i lojalność. Program nosi nazwę
"BLIŻEJ SIEBIE". W jego ramach rolnicy mają prawo nabywać nasienie do inseminacji loch po obniżonej cenie, a przy zakupie pasz i warchlaków otrzymywać wydłużony o 60 dni okres płatności. Zostało już zawartych ok. 1100 umów z rolnikami, docelowo będzie ich ok. 1600. Umowy te zapewnią 75 - 80% dostaw surowca do zakładów.

Uroczystość oddania inwestycji połączona była z otwarciem Biura Powiatowego ARiMR oraz Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Nowa lokalizacja biur instytucji pracujących na rzecz rolnictwa pozwoli załatwiać rolnikom wszystkie istotne sprawy związane z ich gospodarstwami w jednym miejscu - nazwanym "Centrum Obsługi Rolnictwa" .

Po dokonaniu otwarcia biur minister Wojciech Olejniczak spotkał się z rolnikami. Podkreślił, że takie formy współpracy jak w programie "Bliżej Siebie" są korzystne dla wszystkich stron i zapewniają stabilizację produkcji zarówno rolnikom jak i przetwórcom. Prosił też rolników o nie czekanie do ostatniej chwili ze składaniem wniosków o płatności bezpośrednie za 2005 rok. Pozwoli to na unikniecie niepotrzebnej nerwowość i spiętrzenia prac w terenowych oddziałach ARiMR. Rolnicy pytali o możliwość korzystania z innych form wsparcia w ramach poszczególnych działań Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Sektorowego Programu Operacyjnego.

Wielu interesowało się wspieraniem gospodarstw niskotowarowych, dostosowaniem gospodarstw do standardów Unii Europejskiej i rentami strukturalnymi. Minister podkreślił, ze renty strukturalne sprzyjają przemianom polskiej wsi, poprawie żywotności gospodarstw w Polsce, a także zapewniają godziwe źródło dochodów po zaprzestaniu działalności produkcyjnej. Minister zachęcał do korzystania ze wszystkich form wsparcia. "Wspólnie postarajmy się o to, aby pieniądze przeznaczone dla Polski zostały wykorzystane w 100 procentach" - powiedział. MRiRW


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę