"Potrafimy korzystać ze środków, które wyasygnowała dla nas Unia Europejska" - powiedział minister Wojciech Olejniczak podczas uroczystości oddania do eksploatacji nowo wybudowanych inwestycji w Zakładach Mięsnych "Łmeat - Łuków" S.A. Do nowych inwestycji w tym zakładzie można zaliczyć: automatyczną linię rozbioru mięsa wołowego i wieprzowego, linię pakującą wyroby gotowe, linię wędlin i nowy tabor transportowy do przewozu wyrobów gotowych i do przewozu zwierząt. Zostały one zrealizowane przy pomocy ok. 10 mln.zł ze środków SAPARD.
Zakłady od kwietnia 2004 r. wdrażają program budowania nowoczesnej bazy surowcowej we wschodnio - południowej Polsce. Polega on na zawieraniu porozumień o współpracy pomiędzy rolnikami hodowcami trzody i bydła opasowego, dostawcami materiału genetycznego, dostawcami pasz i koncentratów paszowych oraz Zakładami Mięsnymi "Łmeat - Łuków".
Umowy skupowe zawierane z rolnikami na skup trzody chlewnej i bydła opasowego gwarantują premie kwartalne za mięsność, wielkość dostawy i lojalność. Program nosi nazwę
"BLIŻEJ SIEBIE". W jego ramach rolnicy mają prawo nabywać nasienie do inseminacji loch po obniżonej cenie, a przy zakupie pasz i warchlaków otrzymywać wydłużony o 60 dni okres płatności. Zostało już zawartych ok. 1100 umów z rolnikami, docelowo będzie ich ok. 1600. Umowy te zapewnią 75 - 80% dostaw surowca do zakładów.
Uroczystość oddania inwestycji połączona była z otwarciem Biura Powiatowego ARiMR oraz Biura Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Nowa lokalizacja biur instytucji pracujących na rzecz rolnictwa pozwoli załatwiać rolnikom wszystkie istotne sprawy związane z ich gospodarstwami w jednym miejscu - nazwanym "Centrum Obsługi Rolnictwa" .
Po dokonaniu otwarcia biur minister Wojciech Olejniczak spotkał się z rolnikami. Podkreślił, że takie formy współpracy jak w programie "Bliżej Siebie" są korzystne dla wszystkich stron i zapewniają stabilizację produkcji zarówno rolnikom jak i przetwórcom. Prosił też rolników o nie czekanie do ostatniej chwili ze składaniem wniosków o płatności bezpośrednie za 2005 rok. Pozwoli to na unikniecie niepotrzebnej nerwowość i spiętrzenia prac w terenowych oddziałach ARiMR. Rolnicy pytali o możliwość korzystania z innych form wsparcia w ramach poszczególnych działań Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Sektorowego Programu Operacyjnego.
Wielu interesowało się wspieraniem gospodarstw niskotowarowych, dostosowaniem gospodarstw do standardów Unii Europejskiej i rentami strukturalnymi. Minister podkreślił, ze renty strukturalne sprzyjają przemianom polskiej wsi, poprawie żywotności gospodarstw w Polsce, a także zapewniają godziwe źródło dochodów po zaprzestaniu działalności produkcyjnej. Minister zachęcał do korzystania ze wszystkich form wsparcia. "Wspólnie postarajmy się o to, aby pieniądze przeznaczone dla Polski zostały wykorzystane w 100 procentach" - powiedział. MRiRW