31 sierpnia będziemy obchodzić święto państwowe: Dzień Solidarności i Wolności. To jednak zwykły dzień pracy
Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu 31 sierpnia świętem Solidarności. Skoro jest to święto państwowe, czy będzie to dzień wolny od pracy?
Nie. Sejm 27 lipca 2005 r. przyjął ustawę o ustanowieniu 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności (czeka na podpis prezydenta). Ustawa ta stanowi, że jest to święto państwowe, ale nie wspomina, że jest to dzień wolny od pracy. Nie wprowadza ona także zmian w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (DzU z 1951 r. nr 4, poz. 28 ze zm.). Zgodnie z tą regulacją dni wolne od pracy to niedziele oraz następujące święta:
Z przepisów nie wynika więc, aby 31 sierpnia miał być dniem ustawowo wolnym od pracy.
Mamy natomiast inne święto państwowe, które jest jednocześnie dniem wolnym od pracy (np. 1 maja) i prawdopodobnie stąd wzięły się wątpliwości czytelniczki.
Warto dodać, że również 27 lipca tego roku Sejm przyjął inną ustawę, w której ustanawia 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. Nie jest to jednak ani święto państwowe, ani dzień wolny od pracy.
Podobnie jest z przypadającym 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy raz obchodziliśmy go w ubiegłym roku (art. 6a znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej; DzU z 1980 r. nr 7, poz. 18 ze zm.). W praktyce jednak w tym dniu zwykle nie pracujemy. Nie wynika to jednak z przepisów, ale z organizacji pracy u większości pracodawców, którzy nie polecają jej wykonywania w dniu, który wypada pomiędzy dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy - 1 i 3 maja.