Od ponad roku obowiązuje nowy przepis - znalazł się w ustawie Kodeks cywilny - na mocy którego gmina, zakład energetyczny, telekomunikacyjny, czy gazownictwa gdy na polu postawią słupy, położą rurę czy zainstalują jakiekolwiek urządzenia w ramach tak zwane służebności przesyłu rolnikowi należy się zapłata.
3 sierpnia 2008 roku w kodeksie cywilnym znalazł się zapis - art. 305 z górnym znaczkiem "1" o obciążeniu nieruchomości na rzecz przedsiębiorstwa i w powiązaniu tego przepisu z art. 49 § 1 mówiącym o urządzeniach służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz innych urządzeń.
Najważniejsze w tej regulacji jest to, że zasady budowania i używania tych urządzeń powinny być objęte umową między właścicielem np. pola a przedsiębiorstwem lub gminą, gdy np. sprawa dotyczy gminnego wodociągu lub kanalizacji. Zgodnie z art. 305 z górnym znaczkiem "2" § 2 Kodeksu cywilnego jeżeli przedsiębiorstwo lub gmina odmawiają zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, rolnik może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu. Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia w tej sprawie można dochodzić ustanowienia służebności przed sądem cywilnym.