Jak podaje Bank Gospodarki Żywnościowej, w dalszym ciągu spadają globalne ceny olejów. Opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) indeks światowych cen olejów i tłuszczów w lipcu br. osiągnął wartość najniższą od 3 lat. Wyniósł on 191 punktów, co oznacza, że w tym miesiącu ceny monitorowane przez FAO były o 91 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004.
W stosunku do czerwca br., wartość indeksu obniżyła się o 7 punktów (3,3 proc.), niemniej w porównaniu z lipcem 2012 roku była niższa o 15 proc.(blisko 35 punktów).
Największy wpływ na spadek wartości indeksu miały obniżki cen oleju sojowego, co wynikało z dużej podaży eksportowej tego produktu (szczególnie na rynku argentyńskim), oraz ze słabszego popytu zgłaszanego przez sektor biodiesela. W kierunku spadku cen oleju sojowego mogły również oddziaływać oczekiwania co do wysokich zbiorów soi w Stanach Zjednoczonych.
Według FAO, w lipcu spadły także ceny oleju palmowego, na co wpłynęły jego wysoka produkcja i mniejszy niż oczekiwano popyt importowy, zgłaszany m.in. przez Chiny. Obniżyły się również ceny oleju rzepakowego i słonecznikowego.