Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w kwietniu br. na globalnym rynku mleka utrzymały się silne wzrostowe tendencje cen przetworów mleczarskich. Potwierdza to opracowany przez FAO indeks światowych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny). W ubiegłym miesiącu wzrósł on aż o 15 proc. wobec marca br. i ukształtował na poziomie 258,8 pkt. (co oznacza, że ceny monitorowane przez FAO były o 159 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004). Warto zwrócić uwagę, że wyższe wartości omawiany indeks przyjmował jedynie w rekordowym IV kwartale 2007 roku.
Prawdopodobnie zmiany te są odpowiedzią na gwałtowny spadek produkcji mleka w Nowej Zelandii wywołany suszą, która utrzymuje się w tym regionie od lutego br. Wobec braku rynkowych zapasów artykułów mlecznych, które pokryłyby chwilowy niedobór podaży mleka, ceny produktów mlecznych notowane w portach Oceanii silnie wzrosły, przede wszystkim w odniesieniu do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku (PMP i OMP). Według danych DairyCo w kwietniu br. OMP w portach Nowej Zelandii podrożało o 39% w relacji miesięcznej do 5394 USD/t, zaś PMP o 32% do 5550 USD/t. W USA oraz Unii Europejskiej zmiany cen nie były już tak silne -- w przypadku Stanów Zjednoczonych sięgały maksymalnie 6% w odniesieniu do pełnego mleka w proszku.
Należy jednak pamiętać, że całkowita produkcja mleka w Nowej Zelandii w bieżącym sezonie, kończącym się 31 maja br., będzie prawdopodobnie wyższa niż przed rokiem. Co więcej, cieplejszy kwiecień spowodował, że w niektórych państwach Unii Europejskiej produkcja osiągnęła poziomy zbliżone do notowanych w latach ubiegłych (po spadkach w 2012 roku). To wszystko może spowodować, że presja na wzrosty cen zmniejszy się.
Pierwsze tego symptomy już są widoczne. Według danych USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) w pierwszej połowie maja br. OMP w portach Oceanii potaniało średnio o ponad 10% względem końca kwietnia do 4200-5200 USD/t, zaś PMP o 8% do 4800-5500 USD/t. Ceny masła obniżyły się o 5% do 4200-4600 USD/tonę.
Zapowiedzią ewentualnych obniżek cen przetworów mleczarskich są też wyniki aukcji kontraktów terminowych organizowanych przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade. 1 maja br. notowania cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) osłabiły się o 9,5% wobec połowy kwietnia (średnia dla wszystkich kontraktów), pełnego (PMP) o ponad 10%, zaś masła o prawie 6%.
Co więcej, notowania artykułów mlecznych w przypadku dalszych kontraktów (II połowa roku) kształtowały się na niższych niż w kontrakcie lipcowym poziomie, co może sugerować, że kupujący oczekują dalszych spadków cen.
8900186
1