Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na świecie drożeją przetwory mleczne

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w kwietniu br. na globalnym rynku mleka utrzymały się silne wzrostowe tendencje cen przetworów mleczarskich. Potwierdza to opracowany przez FAO indeks światowych cen artykułów mlecznych (OMP, PMP, masło, sery i kazeiny). W ubiegłym miesiącu wzrósł on aż o 15 proc. wobec marca br. i ukształtował na poziomie 258,8 pkt. (co oznacza, że ceny monitorowane przez FAO były o 159 proc. wyższe niż przeciętnie w latach 2002-2004). Warto zwrócić uwagę, że wyższe wartości omawiany indeks przyjmował jedynie w rekordowym IV kwartale 2007 roku.
Prawdopodobnie zmiany te są odpowiedzią na gwałtowny spadek produkcji mleka w Nowej Zelandii wywołany suszą, która utrzymuje się w tym regionie od lutego br. Wobec braku rynkowych zapasów artykułów mlecznych, które pokryłyby chwilowy niedobór podaży mleka, ceny produktów mlecznych notowane w portach Oceanii silnie wzrosły, przede wszystkim w odniesieniu do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku (PMP i OMP). Według danych DairyCo w kwietniu br. OMP w portach Nowej Zelandii podrożało o 39% w relacji miesięcznej do 5394 USD/t, zaś PMP o 32% do 5550 USD/t. W USA oraz Unii Europejskiej zmiany cen nie były już tak silne -- w przypadku Stanów Zjednoczonych sięgały maksymalnie 6% w odniesieniu do pełnego mleka w proszku.
Należy jednak pamiętać, że całkowita produkcja mleka w Nowej Zelandii w bieżącym sezonie, kończącym się 31 maja br., będzie prawdopodobnie wyższa niż przed rokiem. Co więcej, cieplejszy kwiecień spowodował, że w niektórych państwach Unii Europejskiej produkcja osiągnęła poziomy zbliżone do notowanych w latach ubiegłych (po spadkach w 2012 roku). To wszystko może spowodować, że presja na wzrosty cen zmniejszy się.
Pierwsze tego symptomy już są widoczne. Według danych USDA (Amerykański Departament ds. Rolnictwa) w pierwszej połowie maja br. OMP w portach Oceanii potaniało średnio o ponad 10% względem końca kwietnia do 4200-5200 USD/t, zaś PMP o 8% do 4800-5500 USD/t. Ceny masła obniżyły się o 5% do 4200-4600 USD/tonę.
Zapowiedzią ewentualnych obniżek cen przetworów mleczarskich są też wyniki aukcji kontraktów terminowych organizowanych przez Fonterrę na platformie GlobalDairyTrade. 1 maja br. notowania cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) osłabiły się o 9,5% wobec połowy kwietnia (średnia dla wszystkich kontraktów), pełnego (PMP) o ponad 10%, zaś masła o prawie 6%.
Co więcej, notowania artykułów mlecznych w przypadku dalszych kontraktów (II połowa roku) kształtowały się na niższych niż w kontrakcie lipcowym poziomie, co może sugerować, że kupujący oczekują dalszych spadków cen.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę