Jak poinformowała FAMMU/FAPA, mołdawski minister rolnictwa poinformował, że zakłady drobiarskie w jego kraju są już gotowe do eksportu produktów na unijny rynek. Wysyłki mogą rozpocząć się jeszcze pod koniec tego roku, jeśli urzędnicy z UE zatwierdzą decyzję o handlu z Mołdawią.
Wkrótce do kraju ma przybyć specjalna unijna komisja ekspercka w celu kontroli mołdawskich gospodarstw drobiarskich pod względem zgodności ze standardami UE.
Mołdawia produkuje obecnie 45 tys. ton mięsa drobiowego i ok. 800 mln szt. jaj rocznie. Jest to nadal poziom poniżej krajowej samowystarczalności, lecz w ostatnich latach Mołdawia aktywnie rozszerza listę zagranicznych odbiorców mięsa drobiowego. Eksport jest bardzo zyskowny dla mołdawskich gospodarstw produkcyjnych i stanowi siłę napędową rozwoju drobiarstwa.
Ceny mięsa białego uzyskane na rynkach zbytu, w tym na rynkach krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), przekraczają 5-6-krotnie poziom cen krajowych. Koszt produkcji drobiu jest w Mołdawii bardzo niski, z uwagi na stosunkowo niską stopę życiową społeczeństwa.