Jak podała FAMMU/FAPA, w bieżącym roku zbiory brzoskwiń i nektarynek w Chinach będą o około 4 proc. niższe wobec roku 2012 i wstępnie oszacowane zostały na 11,5 mln ton. W omawianym okresie bieżącego roku owoce te uprawiane są na powierzchni 718 tys. ha. Brzoskwinie i nektarynki są bardzo popularnym i chętnie spożywanych przez Chińczyków owocem - stąd tegoroczny poziom konsumpcji oszacowano na 9,8 mln ton, czyli nieco mniej wobec niecałych 10,3 mln ton w roku ubiegłym. Do przetwórstwa głównie w postaci owoców puszkowanych skierowane zostanie bardzo zbliżona do poprzedniorocznej ilość 1,65 mln ton brzoskwiń i nektarynek (1,68 mln ton w roku 2012).
Rynek chiński jest całkowicie samowystarczalny jeśli chodzi o zaopatrzenie w brzoskwinie i nektarynki - import tych owoców w ogóle nie istnieje od lat, a eksport w stosunku do wielkości produkcji jest marginalny - w bieżącym roku powinien wynieść jedynie 50 tys. ton, a owoce te trafią na rynek wietnamski i do Hong Kongu.
W przypadku chińskiej produkcji wiśni i czereśni - ich bieżący wolumen oszacowano na około 180 tys. ton, to o 6 proc. więcej wobec poprzedniorocznej wielkości produkcji na poziomie 170 tys. ton. Nieco większa jest również tegoroczna powierzchnia upraw zarówno drzewek wiśni jak i czereśni - 68 tys. ha wobec 66 tys. ha przed rokiem. Poziom lokalnej konsumpcji oszacowano na około 224,8 tys. ton, czyli o niecałe 20 tys. ton więcej niż w minionym roku, co bezpośrednio wpłynęło na niewielkie zwiększenie importu - w 2013 roku Chińczycy planują zaimportować około 50 tys. ton wiśni i czereśni razem, przy czym znakomita większość to dostawy z Chile. Zarówno przetwórstwo wiśni i czereśni jak i ich eksport nie odgrywa żadnej roli w dystrybucji tych owoców - do przetwórstwa w bieżącym roku trafi około 5 tys. ton, a wyeksportowane zostanie prawdopodobnie jedynie 200 ton tych owoców.