W piątek 9 marca w Hiszpanii podczas debaty wysokiego szczebla na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w Parlamencie Europejskim, Komitety Copa-Cogeca ostrzegały przed nadmiarem biurokracji we wniosku legislacyjnym Komisji Europejskiej w sprawie przyszłości WPR,
Copa – Cogeca podkreśla , że wpłynie ona niekorzystnie na konkurencyjność i zagrozi opłacalności prowadzenia działalności rolnej przez drobnych rolników, spółdzielnie i małe przedsiębiorstwa.
- Należy usunąć obciążenia administracyjne z wniosku legislacyjnego i zagwarantować rolnikom i spółdzielniom pewną przyszłość w perspektywie długoterminowej. Około 40 milionów osób pracuje w sektorze rolno-spożywczym UE. Dlatego też silna WPR, poparta silnym budżetem, jest koniecznością. Cieszę się, że płatności bezpośrednie zostały utrzymane. Jednakże sześć rodzajów płatności zaproponowanych przez Komisję, takich jak zazielenianie, płatności powiązane z produkcją itd.będzie stanowić znaczne obciążenie dla rolników i rządów i dlatego też powinny one zostać zmienione – mówi Lorenzo Ramos, wiceprzewodniczący Copa – Cogeca
Propozycja Komisji Europejskiej nakłada bowiem dodatkowe ograniczenia środowiskowe na rolników. Do 30% płatności bezpośrednich będzie zależnych od stosowania instrumentów środowiskowych, co osłabi sektor, podniesie koszty ponoszone przez rolników i zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu. Dlatego Komitety Copa – Cogeca apelują o instrumenty zwiększające rentowność, konkurencyjność i produktywność unijnego rolnictwa i sektora rolno-spożywczego, które równocześnie będą przyjazne środowisku.
W ocenie Copa – Cogeca przyszła WPR musi koncentrować się na zwiększaniu wydajności gospodarczej rolników i spółdzielni oraz poprawie funkcjonowania łańcucha żywnościowego, aby rolnicy otrzymywali wyższe dochody z rynku.
Lorenzo Ramos w trakcie debaty ostrzegał też przeciw projektowi porozumienia liberalizującego handel między UE i Maroko, mówiąc, że będzie ono brzemienne w skutkach dla unijnego sektora warzyw i owoców, a zwłaszcza dla pomidorów, co jest sprzeczne ze strategią UE 2020 na rzecz wzrostu i zatrudnienia.
Komisja powinna była przeprowadzić ocenę skutków społeczno-gospodarczych przed podpisaniem porozumienia. Zagrozi ono tysiącom miejsc pracy na obszarach wiejskich UE, które już ucierpiały z powodu kryzysu gospodarczego.
Ponadto, importy z Maroka nie muszą spełniać wysokich norm produkcji UE, co jest bardzo niepokojące."Apeluję by Komisja Europejska, eurodeputowani i ministrowie zapewnili odpowiednie egzekwowanie kontroli i zabezpieczeń, w celu uniknięcia poważnych zakłóceń na rynku. Komisja musi również opracować system cen wejścia i odpowiednio zarządzać miesięcznymi kontyngentami – dodaje wiceprzewodniczący Copa – Cogeca.
9567893
1