Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mleko: tendencje wzrostowe wyhamowały

14 lipca 2012
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w większości krajów należących do czołówki eksporterów przetworów mleczarskich w ostatnich miesiącach odnotowano wyhamowanie wzrostowych tendencji w produkcji mleka.
W Stanach Zjednoczonych tempo wzrostu słabnie od lutego br. W maju osiągnęło poziom 2 proc. w relacji rocznej - najniższy od ośmiu miesięcy. Jest to wynik z jednej strony obniżek cen skupu mleka, które w czerwcu br. były o 23 proc. niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, z drugiej zaś nadal drogich pasz. Likwidacji stad sprzyjają także wysokie ceny krów rzeźnych. Ponadto, zmieniły się warunki pogodowe - z bardzo w korzystnych w I kwartale br. do suszy i upałów w II kwartale, co ma negatywny wpływ zarówno na pastwiska jak i komfort krów. Czynniki te prawdopodobnie sprawią, że w II półroczu br. wzrost produkcji mleka wyhamuje do około 1 proc. w relacji rocznej.
W zakończonym już sezonie 2011/2012 na rekordowym poziomie kształtowała się produkcja w Nowej Zelandii. W okresie marzec-maj br. była ona o 12 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, choć w samym maju już "`tylko"' o 10 proc. Prawdopodobnie w III kwartale br. podaż mleka będzie nadal wyższa w porównaniu do III kwartału 2011 roku. Niemniej, w kolejnych miesiącach utrzymanie tego tempa wzrostu jest mało realne - po pierwsze ze względu na prawdopodobnie gorsze warunki pogodowe jesienią niż w ubiegłym roku, po drugie - niższe ceny skupu. Nowozelandzka spółdzielnia Fonterra ogłosiła swoją pierwszą prognozę na 2012/2013, wskazującą na spadek cen mleka o 13 proc. względem sezonu 2011/2012.
W Australii produkcja mleka w okresie marzec-maj br. była o prawie 5 proc. wyższa w relacji rocznej, podczas gdy w maju tempo przyrostu obniżyło się do o 3,9 proc. r/r. Według prognoz Rabobanku w II połowie br. wzrost będzie sięgał około 3 proc.
Trochę inaczej sytuacja kształtuje się w Brazylii. Po 17 miesiącach spadków, w marcu br. podaż mleka po raz pierwszy przekroczyła poziomy z ubiegłego roku. W kwietniu była już o 4 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2011 roku. Niemniej, był to przede wszystkim wynik poprawy warunków pogodowych, podczas gdy czynniki fundamentalne nie uległy dużym zmianom. Wprawdzie ceny skupu mleka wzrosły o 2 proc. względem I kwartału br., jednak zwiększyły się też koszty produkcji i siły roboczej. Z tego też względu oczekujemy, że w kolejnych miesiącach produkcja może tylko w nieznacznym stopniu przekroczyć ubiegłoroczne poziomy.
Podsumowując, według prognoz Rabobanku, tempo wzrostu produkcji mleka w krajach należących do 7 największych eksporterów przetworów mleczarskich wyhamuje z 3,2 proc. w I półroczu do około 1-1,5 proc. w II półroczu br. Jednocześnie w ww. regionach analitycy spodziewają się przyrostu konsumpcji na poziomie około 1 proc. Mimo jedynie niewielkiej poprawy po stronie popytu, powyższa sytuacja prawdopodobnie zapobiegnie narastaniu zapasów przetworów mleczarskich. Dodając do tego rosnący (choć nieznacznie) import, bilans popytowo-podażowy pod koniec 2012 na początku 2013 r. może być już znacznie bardziej napięty.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę