aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mistrzostwa zaprzęgów i oraczy

11 sierpnia 2006

W skansenie w miejscowości Altranft w Niemczech 2 września odbędą się II Otwarte Mistrzostwa Brandenburgii zaprzęgów (koń zimnokrwisty , koń ciepłokrwisty, małe konie , bydło). Warunkiem uczestnictwa są zwierzęta zdrowe, mające dobrą kondycję i ubezpieczone od skutków odpowiedzialności cywilnej.

Uczestnicy mogą orać sami (dostają dodatkowe punkty) albo z pomocnikiem oracza. Ten oracz, który sam orze musi mieć także pomocnika. Podczas trwania zawodów stoi on obok pola, aby w przypadku dorażnej potrzeby lub przy odejściu od zaprzęgu można byłoby go zawołać. Samoorzący zawodnik otrzyma dodatkowe punkty, jeżeli od startu zawodów do zakończenia ostatniej bruzdy sam prowadził zwierzę wraz z pługiem.

Jednokonne zaprzęgi można dopuścić za porozumieniem.

Każdy z uczestników musi brać udział z własnym,samodzielnie dostarczonym, jednozagonowym pługiem. Pług należy używać przez cały czas trwania konkursu możliwie w wykonaniu oryginalnym. Podczas zawodów dozwolona jest wymiana pojedyńczych części, jak lemiesz pługa, przedpłużek, krój pługa, przodek, kólko podporowe pługa. Nie wolno wymieniać: korpusa pługa i odkładnicy żługa. Pługów odwracalnych można używać jak są zakotwiczone i nie można odwracać.

Przed zawodami jest możliwość próbnego orania. Podczas którego sędzia w porozu­meniu z organizatorem i właścicielem ziemi ustalą właściwą głębokość bruzdy.

Uczestnik, który zdobył każdorazowo najwięcej punktów ogłoszony zostaje „Mistrzem Brandenburskim w zaprzęgach konnych – kombinacja dwa konie w zaprzęgu” i otrzymaje nagrodę.

Dla bydła obowiązują takie same reguły jak dla koni, dopasowane do danego kontekstu. Dozwolone są zaprzęgi bydła, krów i wołów, również kombinacje mieszane zaprzęgów. Nie dopuszcza się byków (buhajów). Zaprzęgi muszą zaorać zagon o wymiarach 10m x 40m wg arkusza wartości. Na początku powinna zostać przeciągnięta bruzda szczelinowa między dwoma tyczkami mierniczymi w czasie 15 minut. Zaprzęgi muszą poczekać aż bruzda szczelinowa zostanie oceniona. Wsadzone lub położone obie tyczki miernicze mogą spełniać funkcję pomocniczą i służyć do oznaczenia wewnątrz i do 10m na zewnątrz zagonu. Uczestnik może podczas wykonywania tej czynności użyć innej osoby do pomocy. Po wznowionym starcie bruzda szczelinowa zostaje przykryta i orana dalej do granicy zagonu. Po tym jak wszystkie zaprzęgi zakończyły już ten etap, następuje zaoranie drugiej części zagonu. Jednocześnie rozpoczyna się orka bruzdy sąsiadującej. Ostatnia rozorana bruzda powinna być zużyta do własnego zaorania. Nie wykonanie orania przy jednoczesnym zużyciu pługa dozwolone jest łącznie tylko raz. Fakt ten należy zgłosić sędziom.

W tym samym czasie jest również w Altranft ,, Dzień Rolnictwa i Turystów”. Jak nas poinformowali organizatorzy tego dnia przyjedzie duża liczba handlarzy, rzemieślników, artystów i wystawców. Będzie program pokazowy z końmi z Niemiec i z Polski.

Organizatorom zależy na udziale reprezentantów Polski zarówno w zawodach powożenia końmi, jak i w charakterze wystawców szeroko rozumianej branży rolniczej .


POWIĄZANE

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...

W większości rynkach hurtowych w kraju mamy do czynienie ze stabilizacją cen. Ży...

  Szczyt Cytaty) powiązane tematy Wydrukuj przyjazny plik PDF Kontakty dla medió...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę