Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Minister rolnictwa za obniżeniem akcyzy na paliwo dla rolników

12 września 2005

Ministerstwo rolnictwa prowadzi rozmowy z ministerstwem finansów w sprawie obniżenia akcyzy na olej napędowy. Według szacunków resortu rolnictwa, wzrost kosztów paliwa może zwiększyć koszty produkcji w rolnictwie o 1 mld złotych - poinformował minister rolnictwa Jerzy Pilarczyk.

Pilarczyk podkreślił, że niedawno minister finansów obniżył akcyzę na benzynę (o 25 groszy na litrze; obniżka ma obowiązywać od 15 września do końca 2005 r.), zaś pozostawił bez zmian wysokość akcyzy na olej napędowy. W rolnictwie używany jest głównie olej napędowy, a jego wysoka cena w ostatnich tygodniach znacznie podraża koszty produkcji.

Zwróciłem się do ministra finansów o przeanalizowanie możliwości obniżenia akcyzy na paliwo z przeznaczeniem na cele rolnicze - powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zauważył, że Ministerstwo Finansów nie ma możliwości obniżenia akcyzy na paliwo poniżej minimalnego poziomu ustalonego dla poszczególnych paliw w całej UE. Dla oleju napędowego akcyza wynosi 245 euro/1000 litrów oleju - jest to obecnie obowiązująca stawka akcyzy w Polsce.

Jednak istnieje możliwość zastosowania ulgi w akcyzie na paliwo przeznaczone na cele rolnicze, do czego jest uprawnione Ministerstwo Finansów. Zdaniem Pilarczyka, jest to uzasadnione z powodu dużego wzrostu cen ropy naftowej na świecie w ostatnich miesiącach.

Minister zaznaczył, że jednocześnie na wzrost cen paliw nałożył się spadek cen zbóż w Unii i w Polsce. I jest to dostateczny powód, by domagać się tańszego paliwa rolniczego.

Spadek cen zbóż wynosi przeciętnie w Polsce ok. 80 zł na tonie, biorąc pod uwagę, że w obrocie znajduje się ok. 7 mln ton ziarna, ubytek w dochodach szacuje się na ponad 500 mln zł rocznie - powiedział.

Jak zaznaczył, akcyza na olej napędowy wynosi 1,18 zł/litr oleju i dyskusja z Ministerstwem Finansów będzie o obniżeniu tej stawki. Dodał, że na razie nie było mowy o konkretnych wielkościach.

Pilarczyk podkreślił, że najtrudniejszą kwestią będzie, "jak skonsumować" te ulgi, by wykorzystywane były wyłącznie przez rolników. Mógłby to być mechanizm poprzez urzędy skarbowe - powiedział.


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę