Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Marsz protestacyjny pracowników Chłodni Igloopol w Dębicy

27 stycznia 2005

Około 200 pracowników Chłodni Igloopol w Dębicy (Podkarpackie) przemaszerowało w środę przed południem głównymi ulicami miasta w proteście przeciwko złej sytuacji firmy oraz żądając pomocy w ratowaniu zakładu. Jego dyrektor Jan Ruszała powiedział w środę PAP, że w pełni popiera żądania protestującej załogi.

"Apelujemy o pomoc. Nie dostajemy pensji od października ubiegłego roku, a w Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych odmówił nam pomocy" - powiedział PAP przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Jan Oprządek.

Chłodnie Igloopol, zatrudniające łącznie około 400 pracowników, mają swoją główną siedzibę w Krakowie oraz kilka oddziałów, m.in. w Dębicy, gdzie pracuje blisko 250 osób. Zadłużenie Chłodni szacuje się na 130 mln zł.

W petycji, którą protestujący wręczyli burmistrzowi Dębicy i sekretarzowi powiatu domagają się m.in. uzyskania środków finansowych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na zaspokojenie zaległych poborów i odpraw z tytułu zwolnień z przyczyn pracodawcy. Ponadto załoga chce, aby jak najszybciej wydzierżawić, a docelowo sprzedać masę upadłościową firmy. Działania te - w ich opinii - umożliwią dalsze funkcjonowanie zakładu.

Protestujący wieźli na sankach kukłę byłego właściciela Chłodni Igloopol Stanisława Kocańda, która dotychczas wisiała obok kukły byłego prezesa firmy, na bramie wjazdowej do zakładu. To tych ludzi pracownicy obarczają winą za złą sytuację zakładu.

W marcu ubiegłego roku sąd ogłosił upadłość układową, a zakład otrzymał z Funduszu pomoc finansową. Jednak próba ratowania firmy nie powiodła się i w grudniu sąd ogłosił upadłość likwidacyjną. Fundusz obecnie odmawia jednak przyznania pomocy, argumentując, że zakład już ją otrzymał. Załoga ma jednak nadzieję, że zarząd Funduszu zmieni niekorzystną dla zakładu decyzję.

Zdaniem dyr. Ruszały, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych powinien dostosować decyzję o przyznaniu środków finansowych do nowej ustawy upadłościowej, która przewiduje dwa rodzaje upadłości -układową i likwidacyjną. Przypomniał, że zakład otrzymał pomoc z Funduszu, gdy ogłoszono upadłość układową, a teraz ogłoszona jest upadłość likwidacyjna. W ubiegłym tygodniu pracownicy Chłodni Igloopol w Dębicy rozpoczęli strajk okupacyjny, blokując m.in. bramę zakładu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę