Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mamy o 7 tysięcy mniej przedsiębiorstw

15 stycznia 2003

W ubiegłym roku do sądów w całej Polsce trafiła rekordowa liczba wniosków o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstw. Takich wniosków było około 7 tysięcy.

Profesor Elżbieta Mączyńska ze Szkoły Głównej Handlowej i Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN podkreśliła, że liczba upadłości przedsiębiorstw z roku na rok rośnie, ponieważ jest to naturalny proces selekcji w biznesie.

Zło polega nie na tym, że dochodzi do tych upadłości, ale na tym, że nie jesteśmy do nich przygotowani. Nie istnieją odpowiednie rozwiązania instytucjonalne, które złagodziłyby następstwa tej upadłości – zaznaczyła profesor Mączyńska. Profesor Mączyńska zwróciła uwagę między innymi na brak kompleksowej informacji na temat przyczyn upadłości polskich przedsiębiorstw.

Należałoby też wcześniej, zanim nastąpi upadłość, zastanowić się co prowadzi do tej upadłości – zaznaczyła profesor Elżbieta Mączyńska. W jej opinii, najczęstszymi przyczynami upadłości przedsiębiorstw jest nieskuteczny system egzekwowania prawa wobec wierzycieli.

Profesor Mączyńska podkreśliła, że ponad połowa upadających przedsiębiorstw wykazuje oficjalnie zyski, ale większość z tych zysków to wierzytelności, których nie udało się wyegzekwować.

8 stycznia Sejm przyjął nowe prawo upadłościowe. Zdaniem profesor Mączyńskiej w ustawie tej znalazły się liczne rozwiązania, które będą pomocne dla przedsiębiorstw, którym zagraża upadłość. Takim rozwiązaniem jest -zdaniem gościa PR1 – wyróżnienie upadłości niezawinionej albo zawinionej: nieumyślnie, umyślnie i zawinionej z chęci osiągnięcia zysku. Wyróżnienie rodzajów tych upadłości pomoże w odpowiednim kierowaniu ewentualnej pomocy.


POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę