Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Małe budynki handlowe - pozwolenie nadal konieczne?

23 lutego 2015
Wznoszenie budynków handlowych i usługowych będzie wymagać pozwolenia na budowę - zakłada poprawka Senatu do noweli ustawy Prawo budowlane, którą w piątek przyjął Sejm. Posłowie, zgodnie z rekomendacją komisji infrastruktury, odrzucili tylko jedną poprawkę senatorów.

Z ważniejszych poprawek Senatu, które Sejm przyjął, trzeba wymienić tę dotyczącą wykreślenia z listy budynków niewymagających pozwolenia na budowę parterowych budynków handlowych lub usługowych o powierzchni do 35 mkw. "Budynki handlowe i usługowe, bez względu na ich wielkość, stanowią bardzo ważny element przestrzeni publicznej, istotnie wpływając na ład przestrzenny. Obiekty te, niezależnie od swej kubatury i wielkości działki, na której są wzniesione, determinują bowiem dalsze zagospodarowanie i sposób użytkowania terenu" - napisali senatorowie w uzasadnieniu swojej uchwały i ten argument podzielili posłowie.Sejm w piątek głosował zgodnie z sugestią komisji, która rekomendowała przyjęcie przez Sejm 16 z 17 poprawek Senatu zgłoszonych do noweli ustawy Prawo budowlane.

Senat chciał też, by przywrócić obowiązek zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę albo objętych procedurą zgłoszenia z projektem budowlanym, a także, aby w rejestrze wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji o pozwoleniu na budowę zamieszczane były informacje dotyczące kubatury budynku - te poprawki także poparła izba niższa.

Posłowie odrzucili poprawkę, zgodnie z którą procedurą zgłoszenia (czyli bez wymogu pozwolenia na budowę) objęta była budowa wszystkich małych ganków i oranżerii, oczyszczalni ścieków oraz basenów i oczek wodnych, a nie jak dotychczas - tylko obiektów przydomowych. Zdaniem Senatu nie ma bowiem uzasadnienia, aby ganek o powierzchni zabudowy do 35 m2, oczyszczalnia ścieków o wydajności do 7,50 m3 albo basen lub oczko wodne o powierzchni do 50 m2 usytuowane przy domu podlegały jedynie zgłoszeniu, podczas gdy takie same obiekty budowlane o identycznych parametrach, tyle że budowane w innym miejscu, wymagały pozwolenia na budowę.

Nowela Prawa budowlanego, uchwalona przez Sejm 15 stycznia, znosi wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualny sprzeciw.

Skrócono także czas oczekiwania na tzw. "milczącą zgodę na użytkowanie" (brak sprzeciwu administracji) - z 21 do 14 dni - w przypadku obiektów oddawanych do użytkowania na podstawie zgłoszenia.

Nowela znosi ponadto obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę