Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lato Kwiatów w Otmuchowie

8 lipca 2002

W tym roku obchody Lata Kwiatów odbywające się w dniach od 5 do 7 lipca, miały szczególny, jubileuszowy charakter. Trzydzieści lat temu członkowie Towarzystwa Miłośników Otmuchowa wpadli na pomysł promowania swojego miasteczka poprzez organizowanie kwiatowego święta. W tym roku obchody rozpoczęły się niebanalnie – korowodem udekorowanych kwiatami pojazdów. Pochód miał charakter konkursu, któremu przyglądał się m.in. marszałek województwa opolskiego, Ryszard Galla. Zdecydowane zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Ligoty Wielkiej.

 Tradycyjnie, największymi atrakcjami święta są wystawy, mające miejsce zarówno w salach otmuchowskiego zamku jak i na otaczających go dziedzińcach. W salach wystawowych prezentowano kwiaty cięte, malarstwo witrażowe, kaskady wodne, minerały Polski i świata, biżuterię oraz kompozycje z kwiatów suszonych. Wartą obejrzenia była międzynarodowa wystawa anturium. U podnóża zamku można było obejrzeć i kupić rośliny ozdobne, drzewka i krzewy oraz materiały do ich pielęgnacji i uprawy.

Wystawy i prezentacje kwiatów ciętych oraz doniczkowych nadają charakter świętu, odróżniając je od festynów w innych miastach kraju. Chociaż i tu nie brakowało typowo festynowych imprez i kramów. Dla ludzi o silnych nerwach, organizatorzy przygotowali stanowisko ujeżdżania byka oraz skoki na bungee. Imprezę zakończył w niedzielę pokaz sztucznych ogni.

Uczestnicząc w otmuchowskim Lecie Kwiatów zapytaliśmy wystawców o to jak oceniają przygotowanie Polski do wejścia do Unii Europejskiej oraz jak widzą szanse rozwoju naszego kraju po przyłączeniu do "piętnastki":

Jeśli będzie referendum na ten temat, będę przeciwna. Uważam, że zbiedniejemy i stracimy suwerenność. Cudzoziemcy wykupią ziemię, a właściciele małych firm będą bankrutować. Być może dla mojej firmy drzwi się otworzą, ale patrząc ogólnie na rolnictwo oceniam  stopień przygotowania i sam proces integracji z "piętnastką" negatywnie – powiedziała nam Jolanta Dzikowska, współwłaścicielka firmy produkującej drzewa i krzewy ozdobne w Łubianach na Opolszczyźnie.

Sylwester Redlicki, producent roślin doniczkowych z Rawy Mazowieckiej uważa, że  – W skali od 1 do 10 jesteśmy przygotowani do wstąpienia do Unii Europejskiej na 3. Generalnie jestem za procesem integracji, bo otworzą się granice, co stworzy nowe możliwości. Na początku na pewno będzie trudno i będzie nas to drogo kosztować, ale warto ponieść te koszty.

Nie jesteśmy gotowi na wejście do Unii. Nasz rynek rolny jest niestabilny, rząd nie może nam zapewnić nawet minimalnej opłacalności produkcji poprzez utrzymanie cen skupu. Już teraz jesteśmy w słabej kondycji, a kiedy otworzy się wolny rynek pójdziemy na bruk. – twierdzi producent trzody chlewnej z Torunia, Piotr Więciorkowski

Do procesów integracyjnych przygotowani jesteśmy średnio. Nie można powiedzieć, że jest źle, ale jest naprawdę wiele do zrobienia. Trzeba będzie się na pewno przestawić na jakość a  zrezygnować z ilości. Taka będzie polityka unijna i do niej trzeba będzie się dostosować. Poza tym w branży roślinnej czeka nas zalew produktów unijnych i nasze muszą być co najmniej tak samo dobre. – uważa Karol Zięba, produkujący zioła przyprawowe w gospodarstwie rolnym w Płóczkach Dolnych.

 Regina Sterczewska z gospodarstwa ogrodniczego w Otmuchowie sądzi, że do wejścia do Unii – Jesteśmy przygotowani na średnim poziomie. Niestety chyba najwięcej do zrobienia jest w sektorze rolnym. Ja prywatnie czekam na zjednoczenie, na otworzenie granic. Myślę, że moja firma będzie się wtedy rozwijać.

Odmiennego zdania jest Sylwia Lewandowska prowadząca szkółkę drzew i krzewów ozdobnych w Kościerzycach (woj. opolskie) – Wydaje mi się, że będzie gorzej. Polska będzie biedna. Kiedy "otworzą się drzwi" będziemy dla Unii stanowić źródło taniej siły roboczej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę