Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KUKE: w tym roku może upaść w Polsce 1157 firm

5 stycznia 2016
W drugim kwartale tego roku zbankrutowało 228 firm, o 6,5 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z danych Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Jak szacuje KUKE, w całym 2013 r. upaść może nawet 1157 firm.

KUKE poinformowała w poniedziałek, opierając się na danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego, że tylko w czerwcu opublikowano 85 orzeczeń o upadłości firm, czyli o 41,7 proc. więcej niż w maju, oraz o 25 proc. więcej niż w czerwcu 2012 r.

"W czerwcu 2013 r. najwyższe natężenie upadłości (stosunek upadłości przedsiębiorstw w odniesieniu do liczby średnich i dużych firm obecnych na rynku - PAP) jest w województwie zachodniopomorskim (2,43 proc.) i dolnośląskim (2,10 proc.). Najmniejsze natężenie upadłości odnotowano w województwach lubelskim (0,83 proc.), opolskim (0,97 proc.) i świętokrzyskim (0,99 proc.)" - napisano w komunikacie.

Dodano, że w czerwcu pierwsze miejsce wśród branż o wysokim natężeniu upadłości wciąż zajmuje branża związana z kulturą, rozrywką i rekreacją - 4,91 proc. "Za wysoki poziom upadłości w tej grupie można obarczyć głównie podmioty związane z działalnością rekreacyjną. Popyt na ich usługi jest szczególnie wrażliwy na wahania kondycji finansowej gospodarstw domowych" - wyjaśniono.

Słabo wygląda też branża budowlana, gdzie natężenie upadłości wyniosło 3,52 proc. Dla porównania w analogicznym okresie 2012 r. było to 2,75 proc.

"W ciągu miesiąca zauważalnie podniósł się poziom natężenia upadłości w branży produkcji wyrobów z papieru z 2,52 proc. w maju do 3,28 proc. w czerwcu. W analogicznym okresie roku poprzedniego natężenie upadłości w tej branży wynosiło 0,73 proc." - wskazano.

Z kolei natężenie upadłości wśród firm meblarskich w ciągu miesiąca zmniejszyło się z 3,37 do 3,05 proc. "Problemem tej branży jest zarówno recesja w branży budowlano-mieszkaniowej, jak i kryzys w strefie euro, ponieważ ponad 60 proc. przychodów podmiotów średnich i dużych z tej branży generowana jest przez sprzedaż eksportową" - wskazała KUKE.

Zaznaczono, że w minionym miesiącu zerowe natężenie upadłości wystąpiło wśród firm zajmujących się produkcją pojazdów samochodowych i części, branży farmaceutycznej oraz branży związanej z wytwarzaniem i przetwarzaniem koksu i rafinacji ropy naftowej.

Zdaniem ekspertów KUKE w całym 2013 r. może dojść do około 1157 upadłości, co oznaczałoby wzrost o 31,9 proc. względem wyniku z 2012 r. "Przy założeniu obniżenia tempa wzrostu gospodarczego w bieżącym roku do poziomu 1,2 proc. oraz obniżenia wskaźnika rentowności obrotu netto firm do 2,0 proc. prognozujemy, iż w całym 2013 r. może ogłosić upadłość około 284 firm prowadzonych w postaci indywidualnej działalności gospodarczej, czyli 46,4 proc. więcej w stosunku do 2012 r. W drodze prawa upadłościowego i naprawczego zakończy działalność 873 spółek prawa handlowego, co stanowić będzie wzrost o 27,8 proc." - wskazano.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę