Chińscy naukowcy sklonowali cielę, które nie zachoruje na gąbczaste zwyrodnienie mózgu.
Powodowana przez priony choroba szalonych krów to problem hodowców i konsumentów wołowiny na całym świecie. Podejrzewa się, że zjedzenie mięsa zakażonej zmutowanymi prionami krowy powoduje u ludzi śmiertelną chorobę, tzw. nowy wariant Creutzfeldta-Jacoba. Zmutowane białka niszczą mózg, co prowadzi do otępienia i w krótkim czasie do śmierci.
Szansą na ograniczenie występowania choroby szalonych krów jest zmodyfikowane genetycznie cielę. Wyhodowali je naukowcy z Instytutu Nauk Rolniczych Laiyang w prowinicji Shangdong - podała agencja Xinhua. Zwierzę urodziło się we wtorek i waży ok. 55 kilogramów. W jego kodzie genetycznym znalazły się geny uodporniające na działanie prionów - twierdzą cytowani przez Xinhua naukowcy - Dong Yajuan i Bo Xuejin.
Pierwszą krowę odporną na priony wyhodował w 2003 roku zespół z Korei Płd. kierowany przez Hwang Woo-suka. Podobne modyfikacje genetyczne powiodły się również zespołowi amerykańsko-japońskiemu w 2004 roku. Zwierzęta te nie są jednak przeznaczane na stół, lecz do produkcji bezpiecznych leków - m.in. na zapalenie wątroby czy artretyzm.