europejskie forum rolników 2025

Kościół Potwora Spaghetti nie trafi do rejestru związków wyznaniowych

3 grudnia 2015
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji odmówiło wpisania Kościoła Latającego Potwora Spaghetti do rejestru związków wyznaniowych. Decyzję poparto opinią biegłych, że celem Kościoła nie jest szerzenie wiary religijnej, lecz parodia innych wyznań.
Wyznawcy Kościoła Latającego Potwora Spaghetti (w skrócie zwani pastafarianami) mówią, że zapewne odwołają się od decyzji resortu do Sądu Administracyjnego.
"W obecnej chwili jesteśmy w trakcie konsultowania zaistniałej sytuacji z osobami zaznajomionymi w prawie i w przeciągu weekendu przekażemy informacje na temat dalszego działania" - poinformowano na oficjalnej stronie Kościoła Latającego Potwora Spaghetti w Polsce.
"W ocenie ministra administracji i cyfryzacji nie budzi wątpliwości, iż do rejestru (kościołów i innych związków wyznaniowych - PAP) wpisana może zostać wyłącznie wspólnota religijna, która zgodnie z art. 2 ust 1. Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania jest tworzona w celu wyznawania i szerzenia wiary religijnej" - napisało ministerstwo w uzasadnieniu odmowy przekazanej w piątek PAP.
Resort oparł swoją decyzję na opinii biegłych, iż doktryna Kościoła "zdradza w sposób zdecydowany cechy parodii doktryn już istniejących, a zwłaszcza chrześcijaństwa, zmierzając do ośmieszenia lub podważenia pewnych idei/prawd wiary, które mogą budzić sprzeciw u niewierzących (np. przekonanie o spożywaniu ciała i krwi Chrystusa w trakcie komunii)".
"Samo parodiowanie nie jest niczym nagannym ani zakazanym, ale w tym wypadku widać, iż jest to podstawowy cel rozważanej tu grupy" - uznali biegli.
Biegli religioznawcy stwierdzili jednocześnie, że "w zakresie indywidualnym i prywatnym" Kościół Latającego Potwora Spaghetti można uznać za wspólnotę religijną, "bo każdy może sobie uznać, co mu się podoba, nawet jeśli to jest zupełnie absurdalne".
MAC podkreśla, że "ma świadomość wszystkich uwag i zastrzeżeń" i mając to na uwadze odmówił wpisu.
Wyznawcy Latającego Potwora Spaghetti mogą zwrócić się do MAC z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Następnie przysługuje im odwołanie do Sądu Administracyjnego.
MAC przypomina, że odmowa rejestracji wyznania "w niczym nie ogranicza obecnej działalności Kościoła Latającego Potwora Spaghetti".
Ideą wiary w Latającego Potwora Spaghetti - jak sami piszą na stronie internetowej - "jest szerzenie tolerancji i zdrowego rozsądku wśród ludzi".
"Nie jesteśmy antyreligijni, choć dla niektórych może tak to wyglądać. My po prostu jesteśmy przeciwko wszystkim szaleństwom, które w imię religii się wyprawia" - głoszą pastafarianie.
"Naszym jedynym dogmatem jest brak dogmatu. Nie stosujemy żadnych regulacji i nakazów. Podejście do wiary każdego z wyznawców jest indywidualne, nie odprawiamy żadnych rytuałów, mszy ani modłów czy innych tego typu głupot. Nie ma żadnej fizycznej zwierzchności i każdy z członków naszej wspólnoty ma prawo głosu o tym, czym faktycznie jest nasza religia i dokąd zmierza" - głoszą wyznawcy Latającego Potwora Spaghetti.
Podkreślają m.in., że lubią piwo, a każdy piątek jest dla nich świętem.
Pastafarianizm narodził się w 2005 r. w Stanach Zjednoczonych.



POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę