Konkurs ma wieloletnie tradycje i służy sprawie podnoszenia poziomu budownictwa w gospodarstwach rolnych i na obszarach wiejskich przez propagowanie wyróżniających się rozwiązań odzwierciedlających nowoczesne tendencje zarówno w produkcji rolniczej jak i w obiektach usługowych i mieszkalnych służące wielofunkcyjnemu rozwojowi wsi.
Do konkursu w bieżącym roku zgłoszono łącznie 54 obiekty w pięciu grupach problemowo-tematycznych:
1. Obiekty inwentarskie 28 wniosków
2. Obiekty gospodarczo-magazynowo-przetwórcze 8 wniosków
3. Zagrody 8 wniosków
4. Budynki mieszkalne 5 wniosków
5. Obiektów agroturystycznych 5 wniosków.
Zgłoszone do konkursu obiekty poddano wnikliwej wielostopniowej ocenie formalnej i merytorycznej przez powołany zespół specjalistów tworzących Sąd Konkursowy. W wyniku tej oceny (przy bardzo wyrównanym i wysokim poziomie zgłoszonych obiektów) i sprawdzeniu w terenie wykonanych obiektów wyłoniono grupę 18 obiektów, wśród której wnioskowane będą obiekty do nagród i wyróżnień. Ostateczną decyzję o przyznaniu nagród podejmie, zgodnie z regulaminem, Kapituła Konkursu, złożona z członków Komitetu Organizacyjnego, Marszałków Województw sponsorujących konkurs i przewodniczącego Sądu Konkursowego. Posiedzenie Kapituły przewidywane jest na ostatnią dekadę listopada.
Uroczyste zamknięcie konkursu wraz z ogłoszeniem jego wyników i rozdaniu nagród nastąpi w dniu 9 grudnia 2002 roku o godz. 12 w gmachu Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie.