„Zgodnie z naszymi zapowiedziami od dzisiaj, tj. od 1 grudnia 2006 rolnicy zaczną otrzymywać dopłaty bezpośrednie. Jako pierwsi dostają je rolnicy z poszczególnych regionów, których gospodarstwa zostały dotknięte klęską suszy i powodzi. Jest to bardzo trudny proces, ponieważ powiatów takich jest ponad 270. Należy pamiętać, że tegoroczne klęski dotknęły zdecydowaną większość terenu naszego kraju. Od dzisiaj do końca roku około 30 % rolników otrzyma dopłaty” – powiedział wicepremier Andrzej Lepper rozpoczynając konferencję zorganizowaną w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wicepremier powiedział, że resort i agencja dokładają wszelkich starań, aby płatności zostały wypłacone do końca lutego. „Prawie wszyscy rolnicy otrzymają środki do czasu rozpoczęcia wiosennych prac polowych. Jedynie 2 – 3% rolników, co do których trzeba będzie wyjaśnić nieprawidłowości, może otrzymać pieniądze nieco później” – podkreślił.
Szef resortu rolnictwa Andrzej Lepper poinformował, że w uzgodnieniu z Kierownictwem Ministerstwa, podjął decyzję, „iż prominenci na czele z Andrzejem Lepperem i synem Andrzeja Leppera oraz wszyscy ci, którzy obecnie piastują lub poprzednio pastowali stanowiska w rządzie i którym przysługują płatności bezpośrednie, otrzymają je jako jedni z ostatnich”. Wicepremier zaznaczył, iż jest to nierówne traktowanie, ale podkreślił, że nie spodziewa się protestów w tej sprawie.
Wicepremier, poinformował, że w ARiMR zostały podjęte działania, aby wnioski i mapy na kolejną kampanię były przygotowane wcześniej i już od 15 marca mogły być wysyłane rolnikom tak, aby do 15 maja wszystkie wnioski trafiały do rolników, a następnie mogły być zbierane zgodnie z terminami przyjętymi w Unii Europejskiej. „Chcemy, aby w przyszłym roku nie było tzw. gorączki kampanijnej i wszystko wskazuje na to, że w 2007 roku takich problemów ze składaniem wniosków o płatności bezpośrednie nie będzie”.
Prezes ARiMR Grzegorz Spychalski podkreślił, że w tym roku po raz pierwszy od 1 grudnia uruchamiamy płatności w sposób masowy. Około 600 tys. rolników otrzyma płatności w pierwszym miesiącu na ogólną kwotę ok. 2.9 mld złotych, czyli blisko 30%.
Uczestniczący w konferencji sekretarz stanu Marek Zagórski, korzystając z licznej obecności przedstawicieli mediów, zwrócił się z prośbą o przypomnienie i upowszechnienie informacji o tym, że do 5 grudnia br., do g.17.00. w Centrali Agencji Rynku Rolnego w Warszawie można składać wnioski o pomoc finansową dla sektora drobiu i jaj z tytułu nadzwyczajnych środków wsparcia rynku. Pomoc ta ma zrekompensować straty poniesione przez ten sektor w wyniku ptasiej grypy.