Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych w Ossie

1 marca 2010
Podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Marian Zalewski uczestniczył w 53 Konferencji Ochrony Roślin Sadowniczych odbywającej się w Centrum Kongresowym OSSA koło Białej Rawskiej.
Konferencja odbywała się pod hasłem „Ochrona upraw sadowniczych w świetle nowych wymogów UE”.

W tegorocznym spotkaniu, już pierwszego dnia konferencji, wzięło udział ponad 800 osób. Byli to przed wszystkim sadownicy oraz przedstawiciele 30 firm związanych z branżą sadowniczą.

Podczas swojego wystąpienia wiceminister Marian Zalewski podkreślił ważną rolę corocznych spotkań, jako istotnego elementu upowszechniania wiedzy z cyklu „nauka – praktyce”. Zaznaczył szczególną wagę bezpośredniej wymiany najlepszych doświadczeń pomiędzy sadownikami, dystrybutorami środków ochrony roślin, przedstawicielami nauki, doradztwa rolniczego i administracji państwowej.

„Te konferencje to dziś największy sadowniczy uniwersytet w naszym kraju. Jesteśmy dumni z wysokiej jakości polskich owoców i warzyw cenionych w całej Europie. Jest ona wynikiem ciężkiej pracy doświadczonych sadowników, korzystających od lat z osiągnięć naukowców z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka oraz Instytutu Warzywnictwa im. E. Chroboczka w Skierniewicach” – powiedział.

Wiceminister M. Zalewski odniósł się do uwarunkowań związanych z zagospodarowaniem plonów owoców i warzyw, wskazując na szczególnie ważny aspekt otwarcia współpracy i wymiany handlowej z najbliższymi sąsiadami, a w szczególności z Federacją Rosyjską.

Zachęcał sadowników do korzystania z dostępnych obecnie funduszy strukturalnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Podkreślił, że w MRiRW stale trwają prace nad ułatwieniem dostępu do tych środków. Zaznaczył również istotę wspólnego działania poprzez tworzenie silnych grup producentów, dzięki którym możliwa będzie lepsza promocja polskich owoców na rynkach zagranicznych oraz na rynku krajowym. Wskazał na możliwość promocji polskich owoców poprzez Fundusze Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz Program „Owoce w szkole”.

Konferencja odbywała się w dniach 25 -26 lutego. Organizatorzy zapewnili uczestnikom bardzo bogaty i interesujący program wykładów, obejmujący szereg tematów z zakresu ochronny upraw sadowniczych oraz w handlu materiałem roślinnym i owocami.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę