Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

KE zdecyduje, czy rolnicy otrzymają dodatkowe 31,5 mln euro

24 grudnia 2015
Komisja Europejska rozpatruje wniosek Polski w sprawie zwiększenia o 31,5 mln euro pomocy dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały z powodu obfitych opadów - poinformowała w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Krystyna Gurbiel. Zdaniem wiceminister straty dotyczą ponad 100 tys. gospodarstw.

Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o dokonanie odpowiednich przesunięć w ramach Programu Rozwój Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W tej chwili Komisja Europejska rozpatruje projekt dotyczący zwiększenia o 31,5 mln euro środków na przywracanie potencjału produkcji rolnej w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych - powiedziała Gurbiel. Dodała, że z nieformalnych informacji resortu rolnictwa wynika, że nie będzie z tym problemu ze strony KE.
Podkreśliła, że po uzyskaniu zgody KE będzie możliwe ogłoszenie naboru wniosków i udzielenie rolnikom odpowiedniej pomocy.
Wiceminister zapewniła, że jej resort kontroluje na bieżąco sytuację gospodarstw dotkniętych klęskami żywiołowymi. Przypomniała, że ministerstwo przygotowało projekt działań, których celem jest pomoc rolnikom i producentom rolnym, których gospodarstwa ucierpiały z powodu powodzi, huraganu, gradu lub deszczu nawalnego.
Jak mówiła, będzie można ubiegać się o dopłaty do oprocentowania preferencyjnych kredytów obrotowych i inwestycyjnych na wznowienie produkcji oraz poręczenia lub gwarancje spłaty tych kredytów. Ponadto prezes KRUS będzie udzielał pomocy w opłacaniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz w regulowaniu zaległości. Chodzi o odraczanie terminu płatności składek oraz rozkładanie ich na dogodne raty.
Gurbiel poinformowała ponadto, że wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast będą mogli udzielać ulg w podatku rolnym. Będzie można liczyć również na dotacje Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o środki na wznowienia produkcji rolnej; 200 zł ma przysługiwać na jeden hektar zniszczonej uprawy rolnej lub 10 zł na jeden metr kwadratowy zniszczonych upraw znajdujących się w tunelach foliowych lub szklarniach.
Wiceminister rolnictwa liczy, że projektem w najbliższym czasie zajmie się rząd. "To umożliwi przeprowadzenie stosownej procedury, podjęcie uchwały przez Radę Ministrów i uruchomienie działań" - powiedziała.
Dodała, że są również dostępne kredyty obrotowe w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi o nisko oprocentowane kredyty klęskowe. Dla gospodarstw, w których co najmniej połowa gruntów jest ubezpieczona, oprocentowanie wynosi 1,5 proc. W pozostałych przypadkach 3 proc.



POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę