Wielkość opakowania produktów rolno-spożywczych – ta kwestia niejednokrotnie blokowała swobodny handel i dostawy z rynku rolnego – i to nie tylko z Kanady, ale także z innych krajów. Nikomu niepotrzebne przepisy wreszcie zostaną zmienione.
W ciągu najbliższych trzech lat - najpóźniej w 2015 r. rząd Kanady usunie zapisy w Regulacjach o produktach przetworzonych nakładające obowiązek stosowania odpowiedniej wielkości opakowania dla niektórych przetworzonych owoców i warzyw. Wymóg ten został uznany za barierę w imporcie kanadyjskim.
Obecnie obowiązujące przepisy Processed Products Regulations (C.R.C., c. 291) - załącznik III (Schedule III) nakładają na producentów i importerów obowiązek stosowania odpowiedniej wielkości opakowań dla następujących produktów:
- owoce i warzywa konserwowe, dla których ustalono kategorie produktu - kategorią tą objęte są również soki owocowe i warzywne, których opakowanie musi mieścić się w granicach 200 ml - 2 L.
- owoce i warzywa mrożone, dla których ustalono kategorie produktu;
- opakowania standardowe dla wyszczególnionych produktów owocowych i warzywnych - w tej kategorii znajduje się np. pożywienie dla niemowląt i dzieci, kiszona kapusta, tarty chrzan etc.
Instytucją odpowiedzialną w Kanadzie za przestrzeganie przepisów dotyczących opakowań żywności jest federalna Agencja Inspekcji Żywności - the Canadian Food Inspection Agency (CFIA). Agencja ta zapowiedziała również, ze w ciągu trzech kolejnych lat udostępni specjalne narzędzie internetowe do weryfikacji zgodności opakowań i etykiet z prawem kanadyjskim. Celem tego narzędzia będzie ograniczenie czasu, jaki urzędnicy CFIA poświęcają na weryfikację zgodności opakowań i etykiet z wymogami kanadyjskimi. Nie oznacza to jednak eliminacji inspekcji przeprowadzanych na miejscu, bezpośrednio u producentów, importerów i detalistów. Inspekcje nadal będą obejmowały weryfikację laboratoryjną składu produktu podawanego na opakowaniu, wiarygodności podawanego składu czy obecności alergenów w żywności.