Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Już można starać się o pieniądze z UE na lata 2014-20

5 stycznia 2016
Już teraz polskie firmy mogą ubiegać się w Brukseli o pieniądze unijne na lata 2014-2020 m.in. z programów "Cosme" i "Horyzont 2020". MG chce, by na początku 2015 r. mogły dostać też dofinansowanie z krajowych programów.

Jak mówiła we wtorek na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, ambicją polskiego rządu jest jak najszybsze uruchomienie pierwszych pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 na działalność rozwojową przedsiębiorstw.
"Będziemy chcieli jak najwięcej przedsiębiorców przygotować do tego, by mogli ubiegać się bezpośrednio o europejskie pieniądze (w Brukseli - PAP), a nie tylko o te z poziomu krajowego" - zaznaczyła.
Wyjaśniła, że chodzi m.in. o programy "Cosme" z budżetem 2,3 mld euro i "Horyzont 2020" (80 mld euro). Pierwszy ma podnosić konkurencyjność głównie małych i średnich firm, a drugi zwraca szczególną uwagę na innowacyjność i badania naukowe w przedsiębiorczości.
Również sektor bankowy, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej czy spółdzielnie będą mogły bezpośrednio sięgnąć w Brukseli po pieniądze z nowej perspektywy. Na ten cel przewidziano 919,5 mln euro z europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EASI). Na środki z programu "Kreatywna Europa" z budżetem 1,4 mld euro może liczyć branża multimedialna oraz IT.
Wiceminister wyjaśniła, że tak jak w latach ubiegłych finansowanie unijne będzie udzielane w formie dotacji i innych instrumentów finansowych np. pożyczek.
"Uruchamiamy pierwsze konkursy dla instrumentów finansowych z poziomu europejskiego. Mamy podpisane pierwsze umowy z Siecią Enterprise Europe Network na następne lata, by była opieka nad przedsiębiorstwami w zakresie współpracy innowacyjnej i zagranicznej" - zapowiedziała wiceminister gospodarki.
Michał Polański z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, koordynator Sieci Enterprise Europe Network, wyjaśnił na konferencji prasowej, że sieć ma charakter ogólnoświatowy i jest obecna w 54 krajach. W ramach sieci działa 600 ośrodków, W Polsce jest ich 30. "Naszą rolą jest wsparcie przedsiębiorców w dostosowaniu ich do działalności na wspólnym rynku europejskim i w wejściu na rynki międzynarodowe" - podkreślił.
Jak mówił, sieć prowadzi szkolenia, seminaria, pomaga polskim firmom w nawiązywaniu zagranicznych kontaktów biznesowych. Z pomocy szkoleniowo-informacyjnej w latach 2008-2013 skorzystało ponad 53 tys. polskich przedsiębiorców.
W latach 2014-2020 firmy będą mogły ubiegać się też o wsparcie w krajowych i regionalnych programach operacyjnych.
"Teraz nasza praca polega na tym, by uruchomić programy operacyjne +Inteligentny Rozwój+ oraz +Infrastruktura i Środowisko+, w którym jest dofinansowanie na energetykę. Sądzę, że do pierwszego kwartału 2015 roku te projekty będą mogły dostać dofinansowanie" - zapowiedziała Antoniszyn-Klik. Dodała, że dla przedsiębiorstw przeznaczono w tych programach po blisko 10 mld euro.
Wiceminister zauważyła, że będą preferowane projekty innowacyjne i badawczo-rozwojowe. "Ministerstwo gospodarki zajmuje się innowacjami, które mogą powstać w przedsiębiorstwie. Bardzo ważnym dla nas zadaniem będzie stworzenie centrów badawczo-rozwojowych w firmach - małych laboratoriów pozwalających im tworzyć produkty lepszej jakości, bądź zupełnie nowe" - podkreśliła.
Resort gospodarki chce, by pieniądze unijne na ten cel były przyznawane w formie dotacji. "Nie mamy jeszcze ostatecznego potwierdzenia, że Komisja (Europejska) zgodziła się na to, ale nie jest to jeszcze zamknięty temat" - zaznaczyła Antoniszyn-Klik.
Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać też środki z programu "Wiedza Edukacja Rozwój". Cały jego budżet to ok. 4,7 mld euro.
Ponad 31 mld euro z nowego budżetu UE w ramach regionalnych programów operacyjnych trafi do samorządów województw. Wiceminister zwróciła uwagę, że w tej perspektywie jest więcej pieniędzy dla firm w programach regionalnych niż w poprzedniej.
Antoniszyn-Klik zapewniła, że duże przedsiębiorstwa również będą mogły liczyć na unijne wsparcie. "Nie można robić innowacji bez dużych przedsiębiorstw. One mają potencjał i potrzebują odpowiedniego rozwoju" - wyjaśniła.
Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE Arkadiusz Lewicki zapowiedział ponadto, że KE przeznaczyła ponad 4,5 mld euro m.in. na gwarancje i pożyczki dla instytucji finansowych, w tym banków, firm leasingowych i funduszy poręczeniowych, oferujących produkty dla przedsiębiorców.
W Polsce wsparcia instytucjom finansowym w przygotowaniu do udziału w programach UE udziela Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, powołany przy Związku Banków Polskich.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę