aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Już można starać się o pieniądze z UE na lata 2014-20

5 stycznia 2016
Już teraz polskie firmy mogą ubiegać się w Brukseli o pieniądze unijne na lata 2014-2020 m.in. z programów "Cosme" i "Horyzont 2020". MG chce, by na początku 2015 r. mogły dostać też dofinansowanie z krajowych programów.

Jak mówiła we wtorek na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, ambicją polskiego rządu jest jak najszybsze uruchomienie pierwszych pieniędzy unijnych na lata 2014-2020 na działalność rozwojową przedsiębiorstw.
"Będziemy chcieli jak najwięcej przedsiębiorców przygotować do tego, by mogli ubiegać się bezpośrednio o europejskie pieniądze (w Brukseli - PAP), a nie tylko o te z poziomu krajowego" - zaznaczyła.
Wyjaśniła, że chodzi m.in. o programy "Cosme" z budżetem 2,3 mld euro i "Horyzont 2020" (80 mld euro). Pierwszy ma podnosić konkurencyjność głównie małych i średnich firm, a drugi zwraca szczególną uwagę na innowacyjność i badania naukowe w przedsiębiorczości.
Również sektor bankowy, przedsiębiorstwa ekonomii społecznej czy spółdzielnie będą mogły bezpośrednio sięgnąć w Brukseli po pieniądze z nowej perspektywy. Na ten cel przewidziano 919,5 mln euro z europejskiego programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EASI). Na środki z programu "Kreatywna Europa" z budżetem 1,4 mld euro może liczyć branża multimedialna oraz IT.
Wiceminister wyjaśniła, że tak jak w latach ubiegłych finansowanie unijne będzie udzielane w formie dotacji i innych instrumentów finansowych np. pożyczek.
"Uruchamiamy pierwsze konkursy dla instrumentów finansowych z poziomu europejskiego. Mamy podpisane pierwsze umowy z Siecią Enterprise Europe Network na następne lata, by była opieka nad przedsiębiorstwami w zakresie współpracy innowacyjnej i zagranicznej" - zapowiedziała wiceminister gospodarki.
Michał Polański z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, koordynator Sieci Enterprise Europe Network, wyjaśnił na konferencji prasowej, że sieć ma charakter ogólnoświatowy i jest obecna w 54 krajach. W ramach sieci działa 600 ośrodków, W Polsce jest ich 30. "Naszą rolą jest wsparcie przedsiębiorców w dostosowaniu ich do działalności na wspólnym rynku europejskim i w wejściu na rynki międzynarodowe" - podkreślił.
Jak mówił, sieć prowadzi szkolenia, seminaria, pomaga polskim firmom w nawiązywaniu zagranicznych kontaktów biznesowych. Z pomocy szkoleniowo-informacyjnej w latach 2008-2013 skorzystało ponad 53 tys. polskich przedsiębiorców.
W latach 2014-2020 firmy będą mogły ubiegać się też o wsparcie w krajowych i regionalnych programach operacyjnych.
"Teraz nasza praca polega na tym, by uruchomić programy operacyjne +Inteligentny Rozwój+ oraz +Infrastruktura i Środowisko+, w którym jest dofinansowanie na energetykę. Sądzę, że do pierwszego kwartału 2015 roku te projekty będą mogły dostać dofinansowanie" - zapowiedziała Antoniszyn-Klik. Dodała, że dla przedsiębiorstw przeznaczono w tych programach po blisko 10 mld euro.
Wiceminister zauważyła, że będą preferowane projekty innowacyjne i badawczo-rozwojowe. "Ministerstwo gospodarki zajmuje się innowacjami, które mogą powstać w przedsiębiorstwie. Bardzo ważnym dla nas zadaniem będzie stworzenie centrów badawczo-rozwojowych w firmach - małych laboratoriów pozwalających im tworzyć produkty lepszej jakości, bądź zupełnie nowe" - podkreśliła.
Resort gospodarki chce, by pieniądze unijne na ten cel były przyznawane w formie dotacji. "Nie mamy jeszcze ostatecznego potwierdzenia, że Komisja (Europejska) zgodziła się na to, ale nie jest to jeszcze zamknięty temat" - zaznaczyła Antoniszyn-Klik.
Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać też środki z programu "Wiedza Edukacja Rozwój". Cały jego budżet to ok. 4,7 mld euro.
Ponad 31 mld euro z nowego budżetu UE w ramach regionalnych programów operacyjnych trafi do samorządów województw. Wiceminister zwróciła uwagę, że w tej perspektywie jest więcej pieniędzy dla firm w programach regionalnych niż w poprzedniej.
Antoniszyn-Klik zapewniła, że duże przedsiębiorstwa również będą mogły liczyć na unijne wsparcie. "Nie można robić innowacji bez dużych przedsiębiorstw. One mają potencjał i potrzebują odpowiedniego rozwoju" - wyjaśniła.
Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE Arkadiusz Lewicki zapowiedział ponadto, że KE przeznaczyła ponad 4,5 mld euro m.in. na gwarancje i pożyczki dla instytucji finansowych, w tym banków, firm leasingowych i funduszy poręczeniowych, oferujących produkty dla przedsiębiorców.
W Polsce wsparcia instytucjom finansowym w przygotowaniu do udziału w programach UE udziela Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, powołany przy Związku Banków Polskich.


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę