Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jesienne porządki w ogrodzie

3 grudnia 2015
W tym roku zagościła złota polska jesień w klasycznym wydaniu. Aura sprzyja długim spacerom i weekendowym wyjazdom. Jednak dla posiadaczy ogrodów to ostatni moment, aby należycie przygotować się do zimowej pogody. Jak uchronić zieleń przed mroźnymi temperaturami?

Opadające liście z drzew i krzewów zwiastują zbliżającą się zimę. O tej porze roku możemy się spodziewać mroźnych wiatrów, marznącego deszczu i obfitych opadów śniegu. Takie warunki pogodowe niekorzystnie wpływają na ogród, jeśli nie jest on właściwie zabezpieczony.  Okazuje się, że nawet doświadczeni ogrodnicy zapominają o czynnościach, które są koniecznością przed nadejściem przymrozków. Przełom października i listopada to ostatni dzwonek na przedzimowe porządki. Podpowiadamy, jakie prace należy wykonać pod koniec sezonu wegetacyjnego.



Po pierwsze – sprzątamy
Obowiązek robienia jesiennych porządków w ogrodzie bywa bagatelizowany. Sprzątanie liści może z pozoru wydawać się nieistotną czynnością. Jednak pozostawiony na trawniku bałagan jest nie tylko nieestetyczny, ale przede wszystkim szkodliwy dla murawy. Liście pod wpływem wilgoci zamieniają się w mokrą powierzchnię, która nie przepuszcza powietrza. W efekcie sprzyja to powstawaniu pleśni śniegowej, a następnie plam i ubytków w zieleni. Pod warstwą liści gromadzą się również przetrwalniki niebezpiecznych grzybów i larwy szkodników. Do jesiennych porządków możemy wykorzystać zwykłe grabie albo bardziej profesjonalny sprzęt – dmuchawę lub odkurzacz do liści.

Po drugie – dbamy o glebę
Nie jest tajemnicą, że jakość gleby warunkuje efektywność upraw. Zimą jest ona wyjątkowo narażona na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Zjawiska, które wówczas zachodzą: wietrzenie, wypłukiwanie i zbrylanie – osłabiają glebę i jej właściwości. Podstawową czynnością, jaką powinniśmy wykonać jest przekopanie ziemi. Zabieg ten zapobiega erozji, umożliwia mieszanie się warstw gleby z resztkami roślin oraz pozwala wyeliminować szkodliwe pasożyty i chwasty. Wykonujemy go po wcześniejszym zaaplikowaniu nawozów fosforowych i potasowych,  w zależności od rodzaju gleby. Powinniśmy pamiętać, aby po przekopaniu nie grabić ziemi, ale zostawić ją w tak zwanej ostrej skibie, co zwiększy zdolność przyjmowania wilgoci z opadów. Na tym jednak nie koniec. Kolejny etap to ściółkowanie. Proces zapobiega zbyt głębokiemu zamarzaniu ziemi, dlatego jest szczególnie ważny podczas mroźnych i bezśnieżnych zim. W tym celu możemy wykorzystać naturalne materiały: torf, skoszoną trawę, suche liście (pobawione grzybów i pleśni) albo specjalną agrowłókninę.

Po trzecie – zabezpieczamy osłonę
Każdemu początkującemu posiadaczowi tunelu foliowego zapewne nasuwa się pytanie o dobre praktyki, które pozwolą zabezpieczyć osłonę. Tunele foliowe cieszą się dużą popularnością w amatorskiej uprawie właśnie dlatego, że przygotowanie ich do zimy nie wymaga wiele wysiłku. – W przypadku tuneli wykonanych z rury ocynkowanej lub z elementów ocynkowanych ogniowo nie ma potrzeby demontowania konstrukcji tunelowej. Zaleca się jedynie zdjęcie samej folii, osuszenie jej i przechowywanie w zadaszonym miejscu. Jednak plastikowe rury mogą ulec deformacji, a surowe stalowe – skorodować – mówi Boris Karapetyan, KROSAGRO. O konstrukcje możemy być spokojni, ponieważ znosi wahania temperatur nawet od -40 do +60 stopni Celsjusza. Jeżeli jednak zdecydujemy się pozostawić folię na tunelu pamiętajmy, aby regularnie oczyszczać ją z nadmiaru śniegu.

Jeśli za kilka miesięcy planujemy szybki i udany start ogrodu nie możemy zmarnować jesieni. Przełom października i listopada powinniśmy wykorzystać na porządki i zabezpieczenie zieleni. Poświęcony czas z pewnością zaprocentuje efektywniejszą uprawą wiosną.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę