Poświęcenie złotych koron pobłogosławionych przez Jana Pawła II oraz bursztynowo - brylantowej sukni zawierzenia rozpoczęło w piątek na Jasnej Górze doroczne uroczystości ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, którym przewodniczył arcybiskup Stanisław Dziwisz.
Na Jasnogórskich błoniach modliło się blisko 100 tysięcy wiernych, wraz z polskimi i zagranicznymi hierarchami kościoła. 30 kilogramów niezwykłej urody bursztynów i tysiąc brylantów z takich kamieni napisana jest sukienka "zawierzenia" Matki Bożej Jasnogórskiej. Nałożone dziś korony, na dzień przed śmiercią pobłogosławił Ojciec Święty Jan Paweł II. Koronę Matki Bożej zdobi napis" Totus Tuus" - najważniejsze przesłanie pontyfikatu Papieża Polaka. Umieszczono w niej też pierścień, który Jan Paweł II przekazywał mianowanym przez siebie kardynałom.
Na jasnogórskie święto Matki Bożej, które w 1904 roku ustanowił papież Pius X tradycyjnie przychodzą piesze pielgrzymki z polskich diecezji. O Ojcu Świętym i pozostawionym przez niego "skarbcu myśli i ocen" w oparciu o który na nowo winniśmy uczyć się papieża - mówił dziś w homilii prymas Polski kard. Józef Glemp. Wskazał jaką naukę winniśmy czerpać z bohaterskiej obrony sanktuarium przed szwedzkim Potopem, którego 350 - rocznicę obchodzimy.
Nawiązując do 25-lecia Solidarności zaapelował o zaprzestanie kłótni i odnowę moralną. I jak co roku od 1966 roku - prymas dokonał odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. Dzisiejsze święto po raz pierwszy obchodzono na Jasnej Górze 26 sierpnia 1931 roku, w 550- lecie sanktuarium. Dziś jest ono też świętem patronalnym Paulinow obchodzonym we wszystkich paulińskich klasztorach na całym świecie.