Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

GUS: we wrześniu przeważają negatywne oceny koniunktury w usługach

25 września 2012
We wrześniu w ponad połowie badanych sekcji koniunktura oceniana jest niekorzystnie przez przedsiębiorstwa usługowe - wynika z opublikowanego w piątek badania Głównego Urzędu Statystycznego.
Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż przed rokiem, ale lepiej niż w sierpniu oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Optymistyczne oceny koniunktury zgłaszają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, informacja i komunikacja oraz działalność związana z obsługą rynku nieruchomości.
We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 25 (przed miesiącem plus 27). Poprawę koniunktury odnotowuje 30 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 5 proc. (w sierpniu odpowiednio 31 proc. i 4 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Utrzymanie się pozytywnych ocen koniunktury może być związane z korzystnymi, tak jak przed miesiącem, ocenami popytu i sprzedaży. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest jednak nieco mniej optymistycznie niż w sierpniu. Przewidywania dotyczące popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej są bardziej korzystne od prognoz sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest wolniejszy niż w sierpniu wzrost zarówno bieżących, jak i przyszłych cen usług. W tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach dyrektorzy firm przewidują niewielki spadek zatrudnienia" - napisano w komentarzu do badania.
Natomiast wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się we wrześniu, podobnie jak przed miesiącem, na poziomie plus 7. Poprawę koniunktury odnotowuje 16 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 9 proc. (w sierpniu odpowiednio 15 proc. i 8 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Utrzymanie się dodatnich ocen koniunktury może być związane z pozytywnymi, podobnie jak w sierpniu, prognozami popytu i sprzedaży. Bieżące oceny w tym zakresie są jednakże bardziej niekorzystne niż przed miesiącem. Utrzymują się negatywne oceny sytuacji finansowej, w najbliższych miesiącach przewidywana jest niewielka poprawa w tym zakresie. Sygnalizowany jest bardziej znaczący niż w sierpniu spadek bieżących i przyszłych cen. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego spadku zatrudnienia" - napisano.
We wrześniu zaś wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 7 (przed miesiącem minus 5). Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w sierpniu odpowiednio 14 proc. i 19 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Dyrektorzy firm zgłaszają spadek bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży. W konsekwencji oceny bieżące i prognozy dotyczące sytuacji finansowej są pesymistyczne. Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen usług. Przedsiębiorcy przewidują redukcje zatrudnienia, zbliżone do prognoz sprzed miesiąca" - napisano.
Z kolei wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się we wrześniu na poziomie minus 13 (przed miesiącem minus 2). Poprawę koniunktury odnotowuje 9 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 22 proc. (w sierpniu odpowiednio 13 proc. i 15 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
"Negatywne oceny koniunktury wynikają z niekorzystnych (wobec optymistycznych w sierpniu) ocen popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Prognozy popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej są dużo bardziej pesymistyczne od przewidywań sprzed miesiąca. Sygnalizowany jest nieco szybszy niż zgłaszano w sierpniu spadek bieżących i przyszłych cen. Podobnie jak przed miesiącem, przewidywane są znaczne redukcje zatrudnienia" - napisano.
Dodano, że "we wrześniu podmioty z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują ograniczenie popytu na usługi, najbardziej znaczące - jednostki z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz administracja i działalność wspierająca". "Wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają jedynie firmy z sekcji opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano.
"Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z ponad połowy badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek popytu przewidują podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Największego wzrostu popytu spodziewają się jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - wskazano.
Podano też, że "we wrześniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży". "Najbardziej znaczący spadek sprzedaży zgłaszają jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją. Niewielki wzrost sprzedaży sygnalizują dyrektorzy firm z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz edukacja" - napisano.
"Na najbliższe trzy miesiące prognozy sprzedaży formułowane przez jednostki z ponad połowy badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży przewidują przedsiębiorstwa z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Największy wzrost sprzedaży prognozują jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz informacja i komunikacja" - poinformowano.
"Sytuacja finansowa przedsiębiorstw z większości sekcji objętych badaniem jest we wrześniu oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, gorsze niż w sierpniu, zgłaszają jednostki z sekcji działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, obsługa rynku nieruchomości. Korzystnie swoją sytuację finansową oceniają jedynie podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa" - napisano.
Dodano, że "na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne". "Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna. Optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz - w znacznie mniejszym stopniu - informacja i komunikacja oraz edukacja" - podano.
Wskazano także, że "w przedsiębiorstwach należących do ponad połowy badanych sekcji prognozowany jest spadek cen świadczonych usług, zapowiadany przede wszystkim przez przedstawicieli z sekcji informacja i komunikacja". "Najbardziej znaczący wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji edukacja" - napisano.
"Jednostki z większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją. Niewielki wzrost zatrudnienia planują jedynie podmioty z sekcji edukacja" - dodano.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę