Zdaniem Dolnośląskiej Izby Rolniczej konieczna jest nowelizacji art. 86 ust.1 ustawy z dnia 16 kwietnia o ochronie przyrody, ponieważ dotychczasowa wykładnia tego przepisu , w szczególności jego pkt. 2, dokonywana przez gminy godzi w interesy rolników. Chodzi tutaj jak podkreśla DIR o obciążanie rolników opłatą za usuniecie drzew lub krzewów z gruntów rolnych. Obecne brzmienie przywołanego przepisu stanowi, że nie pobiera się opłat za usunięcie drzew i krzewów , na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Owa działalność gospodarcza w ocenie dolnośląskiego samorządu rolniczego nastręcza najwięcej problemów interpretacyjnych na niekorzyść rolników. W wyroku z dnia 29 sierpnia 2007 roku Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że działalność rolnicza jest działalnością gospodarczą , ale do tej działalności nie stosuje się przepisów o działalności gospodarczej. Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z dnia 2 kwietnia 2007 roku. Rolnik indywidualny nie wykonuje wprawdzie działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej, jednakże zajmuje się systematycznie działalnością wytwórczą w rolnictwie. Oznacza to, że jest traktowany jako podmiot gospodarczy ze wszystkimi konsekwencjami związanymi z pobraniem opłat za usuniecie drzew, na które zostanie wydane zezwolenie. Powoduje to, iż osoba fizyczna prowadząca działalność rolniczą nie będzie korzystała ze zwolnienia przewidzianego w artykule 86 ust. 1pkt 2 ww. ustawy.
Postulowane przez Dolnośląską Izbę Rolniczą zmiany miałyby doprowadzić do tego, aby rolnik , który będzie usuwał drzewa z gruntów rolnych lub pastwisk w celu przywrócenia gruntom ich właściwości użytkowych mógł skorzystać ze zwolnienia z opłat.