Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Gaz bez ograniczeń dla chemii

8 lutego 2006
Od nocy z wtorku na środę zniesione zostały ograniczenia w dostawach gazu dla największych zakładów chemicznych. Kolejne ograniczenia dostaw gazu z Rosji tym razem nie dotknęły Polski.

Kolejna fala mrozów zwiększyła zużycie gazu w Polsce. We wtorek wyniosło ono 54,4 mln m sześc., podczas gdy po ociepleniu w zeszłym tygodniu zużycie gazu spadało nawet do 47,8 mln m sześc. paliwa na dobę. Wtedy jednak Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ograniczało dostawy dla firm nawet o 5,7 mln m sześc. gazu na dobę. We wtorek ograniczenia wynosiły tylko 1,2 mln m sześc. i dotyczyły jedynie PKN Orlen oraz czterech największych zakładów chemicznych w Polsce.

W nocy z wtorku na środę także te ograniczenia, wprowadzane 23 stycznia na podstawie zapisów w umowach handlowych z zakładami chemicznymi, zostaną zniesione. Od tygodnia obowiązuje też "1 stopień zasilania" w dostawach gazu do około 100 przedsiębiorstw. To znaczy, że dostają gaz w zamówionych ilościach i nie mogą tylko przekraczać zamówień. Wcześniej przez tydzień dostawy do tych 100 firm także były redukowane, zgodnie z rozporządzeniem rządu w sprawie ograniczeń dostaw gazu.

Na wprowadzenie ograniczeń zdecydowano się z powodu ekstremalnych mrozów i zmniejszenia dostaw rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Fala arktycznych mrozów, które znów ogarnęły Rosję doprowadziła jednak w ostatnich dniach do kolejnych ograniczeń w dostawach Gazpromu do Europy Zachodniej. Na zmniejszenie dostaw o 20 proc. skarżyły się Rumunia i Bośnia, Austria informowała, że dostaje 5-8 proc.mniej gazu, a Włochy 8 do 11 proc.

Z utyskiwaniem Włoch i państw bałkańskich zbiegły się w czasie zapowiedzi Gazpromu, których za kilka lat chce zwiększyć dostawy paliwa do tych właśnie państw korzystając z połączeń przez Morze Czarne, Turcję, Grecję i nowy gazociąg do Włoch, a także sieci nowych połączeń do Serbii. Ostatnio dostawy rosyjskiego gazu do Polski przez Ukrainę także spadły, ale nieznacznie. Od początku lutego wyniosły w sumie tylko 2,8 mln m sześc. gazu, podczas gdy pod koniec stycznia braki sięgały 6 mln m sześc. dziennie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę