Europejscy przywódcy muszą przygotować się na zbliżający się rozpad strefy euro - powiedział szef fińskiego MSZ Erkki Tuomioja, cytowany w piątek przez dziennik "Daily Telegraph". Dodał, że fińscy urzędnicy opracowali "plan operacyjny na każdą ewentualność".
Wypowiedź fińskiego, doświadczonego polityka z jednego z czterech krajów strefy euro o ratingu na poziomie potrójnego "A" bagatelizował w piątek rzecznik Komisji Europejskiej, sugerując, że z Finlandii dochodzą różne, czasem sprzeczne stwierdzenia.
"Jeśli chodzi o stanowisko KE, to uważamy euro za nieodwracalne. Podczas ostatniego szczytu UE odnotowaliśmy determinację liderów wszystkich europejskich krajów, włącznie z Finlandią, by zrobić wszystko, aby zachować euro" - powiedział podczas codziennej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Olivier Bailly.
Zapewnił, że Komisja "nie pracuje nad żadnym planem rozpadu euro, ani nad planem, który pozostawiłby jakiś kraj poza strefą euro". "Jeśli inni chcą pracować nad odmiennym scenariuszem, to ich sprawa" - podkreślił rzecznik.
W rozmowie z brytyjskim dziennikiem minister spraw zagranicznych Finlandii powiedział, że "nie ma żadnych zasad wychodzenia ze strefy euro, ale to tylko kwestia czasu". "Południe lub północ będą musiały się odłączyć, ponieważ te ograniczenia walutowe uprzykrzają życie milionom ludzi i niszczą przyszłość Europy" - ocenił Erkki Tuomioja. "Jeśli będziemy iść tą drogą, zabraknie nam pieniędzy. Ale nikt w Europie nie chce jako pierwszy wyjść ze strefy euro i wziąć odpowiedzialności" - dodał.
Tuomioja stwierdził nawet, że rozpad eurolandu mógłby umocnić Unię Europejską.
"To nie jest coś, czego ktokolwiek w Finlandii - nawet (eurosceptyczni - PAP) Prawdziwi Finowie - broni, nie mówiąc o rządzie. Ale musimy być przygotowani. Rozpad strefy euro nie oznacza końca Unii Europejskiej. Mógłby doprowadzić do lepszego funkcjonowania UE" - ocenił Tuomioja.
Finlandia, która mogłaby wykorzystać prawo weta do zablokowania nowych środków ratunkowych, nalega na gwarancje ze strony Grecji i Hiszpanii w zamian za pożyczki pomocowe.
6000831
1