Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym

7 listopada 2012
Prezentujemy wypowiedz eurodeputowanego Czesława Siekierskiego na temat propozycji Komisji Europejskiej  w sprawie utworzenia Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym

Zaproponowany przez Komisję Europejską Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym ma w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zastąpić dotychczasowy Program Dystrybucji Żywności Wśród Osób Najbardziej Potrzebujących w Unii.

Obecny program po jego zaskarżeniu i negatywnym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z 2011 r. zakończy się w 2013 r. Warto jednak podkreślić, że to orzeczenie nie dotyczyło istoty programu ale jego podstawy prawnej. Dzięki determinacji Parlamentu i Komisji Europejskiej osiągnięto porozumienie w Radzie za polskiej prezydencji - w grudniu 2011, co pozwoliło na przedłużenie okresu funkcjonowania Programu Dystrybucji Żywności do końca bieżącej perspektywy finansowej.

Dobrze się więc stało, że KE zaproponowała w projekcie wieloletnich ram finansowych kwotę 2,5 mld euro na pomoc dla najuboższych od początku 2014 r., a propozycja KE z 24 października b.r. nadaje tej pozycji budżetowej konkretną formę.

W ramach nowego funduszu proponuje się znaczne poszerzenie zakresu działań o nowe przedsięwzięcia, które niewątpliwie są ważne i potrzebne, ale musimy wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach Program Dystrybucji Żywności był realizowany na poziomie 500 mln euro rocznie, a jeśli teraz na ten cel przeznaczona się 2,5 mld euro na okres 7 lat to daje to ok. 350 mln euro rocznie. Jest to więc znacząca redukcja wsparcia.

Moim zdaniem nie powinno się rozszerzać formuły pomocy o wydatki na odzież, którą można zgromadzić w inny sposób - np. poprzez zbiórki publiczne, a odzież używana jest szeroko dostępna często za symboliczne euro.

Należy przeprowadzić ocenę funkcjonowania dotychczasowego programu i zwiększyć przejrzystość przyszłego poprzez szerszą informację o zakresie pomocy, jej dostępności, warunkach korzystania, ponieważ bardzo często ten program stawał się sposobem na życie i nie zawsze pomoc trafia do tych najbardziej potrzebujących.

Ponadto działalność instytucji pożytku publicznego i organizacji pozarządowych powinna być koordynowana z formami opieki społecznej, które są przy poszczególnych stopniach samorządu. To samorządy na niższym szczeblu mają najlepsze informacje o osobach najbardziej potrzebujących. Z kolei dotarcie do dzieci w wieku szkolnym mogłoby być ułatwione poprzez szkoły. Trochę trudniejsze będzie z pewnością dotarcie do tych dzieci, które są objęte opieką przedszkolną czy jeszcze młodszych. Biorąc pod uwagę okres kryzysu, rosnące bezrobocie i szerzące się zjawisko bezdomności należałoby też upowszechnić system pomocy dla bezdomnych, których identyfikacja jest utrudniona, jako że ciągle się przemieszczają.

Założone w propozycji współfinansowanie ze strony budżetów narodowych na poziomie 15% zwiększy nadzór ze strony krajowych instytucji kontrolnych.

Zgodnie z zasadą, że darowaną rybę trzeba połączyć z wędką, oprócz pomocy w ramach funduszu, w większym stopniu należy stawiać na edukację wykluczonych oraz tworzenie dla nich nowych miejsc pracy.

Można zgłosić jeszcze wiele uwag ale sądzę, że jest teraz czas - szczególnie, kiedy w okresie jesiennym i zimowym problem bezdomności i niedożywienia jest bardziej widoczny i mocniej nagłośniony, aby na forum różnych organizacji pozarządowych, charytatywnych, odpowiednich instytucji krajowych i unijnych przedyskutować ten ważny problem i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę