To ustalenia powołanego przez premiera Zespołu ds. Analizy Sytuacji w Eksporcie Produktów Pochodzenia Zwierzęcego, Roślin i Produktów Roślinnych do Federacji Rosyjskiej, którego pierwsze posiedzenie odbyło się w środę.
Jak poinformowało w środę biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa, zespół zajmował się oceną dotychczasowych działań wszystkich służb odpowiedzialnych za nadzór i kontrolę eksportu towarów rolno- spożywczych na rynek rosyjski. Przeanalizował też działania polskich organów ścigania po otrzymaniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstw fałszowania świadectw.
Od 14 listopada, zgodnie z decyzją rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, wstrzymany został import produkcji roślinnej z Polski. Od 10 listopada obowiązuje zaś zakaz sprowadzenia z Polski mięsa do Rosji. Według rosyjskiego ministerstwa, zakaz dotyczący importu mięsa wprowadzono w związku z "coraz częstszymi przypadkami brutalnego łamania rosyjskiego ustawodawstwa weterynaryjnego przy dostawach z Polski wyrobów mięsnych i fałszowania surowca mięsnego".
Zespół ustalił także, że w liście do rosyjskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych znajdzie się też prośba o jak najszybsze spotkanie ekspertów obu zainteresowanych stron.
Z komunikatu wynika, że zespół pozytywnie odniósł się do propozycji ministra gospodarki w sprawie wniosku o opracowanie jednolitych, wspólnych dla wszystkich państw unijnych procedur reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wniosek zostanie złożony przez stronę polską 24 listopada na posiedzeniu ministrów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za sprawy handlowe.
Ustalono, że przy dalszym rozwiązywaniu problemów w handlu artykułami rolno-spożywczymi pomiędzy Polską a Rosją należy wziąć pod uwagę przyszłe członkostwo Federacji Rosyjskiej w Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Zespołowi przewodniczy wiceminister Różański, a członkami tego międzyresortowego gremium są przedstawiciele Głównego Lekarza Weterynarii, Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Finansów, Ministra Gospodarki, Ministra Sprawiedliwości i Komendanta Głównego Straży Granicznej.
Zadaniem zespołu jest ustalenie stanu faktycznego i przyczyn wprowadzenia przez Rosję barier i ograniczeń w zakresie eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego, roślin i produktów roślinnych oraz wypracowanie propozycji działań w celu zniesienia zakazu eksportu tych towarów.
Następne posiedzenie zespołu odbędzie się 21 listopada.