aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekologiczny biznes

24 października 2003

Powstanie Regionalnego Centrum Unieszkodliwiania i Przetwarzania Odpadów to szansa na nowe miejsca pracy i rozwój Kędzierzyna-Koźla.

Władze miasta nie ustają w przekonywaniu okolicznych gmin i powiatów do przyłączenia się do przedsięwzięcia. – Warunkiem opłacalności inwestycji jest objęcie nim obszaru zamieszkanego przez co najmniej 250 tysięcy mieszkańców – wyjaśnia Brygida Kolenda-Łabuś, zastępca prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

Na razie projektem zainteresowane są władze powiatów krapkowickiego i strzeleckiego, części gmin pow. prudnickiego, Głubczyc i Kędzierzyna-Koźla. Zakłada on, że na terenie kędzierzyńsko-kozielskiego wysypiska śmieci powstanie Regionalne Centrum Unieszkodliwiania i Przetwarzania Odpadów. Jego zadaniem będzie składowanie, przetwarzanie i utylizacja wszelkiego rodzaju nieczystości. – Chodzi tu o recykling opakowań plastikowych, szklanych, aluminiowych i papieru – wylicza Krzysztof Ważny, kierownik Miejskiego Składowiska Odpadów w Kędzierzynie-Koźlu.

Oprócz tego odzyskiwane tu będą części ze starych samochodów, sprzętu AGD, sprzętu elektronicznego i resztki betonu, który używany może być do budowy nowych dróg. – Chcemy również przetwarzać tam nieczystości komunalne. Wszystkie śmieci, które trafią na wysypisko, zostaną przeszukane i to, co nadawać się będzie do ponownego przerobu, będziemy segregować, a to, co nie przyda się już do niczego, zostanie na składowisku – wyjaśnia kierownik Ważny.
 
 Są dwie koncepcje realizacji przedsięwzięcia. Pierwsze to utworzenie centrum na bazie związku gmin, a drugie to forma komercyjna, czyli znalezienie inwestora, który wyłożyłby pieniądze na budowę.
 – Skłaniałabym się raczej ku temu pierwszemu rozwiązaniu, bo wówczas większy wpływ na to, co dzieje się w centrum, miałyby tworzące go gminy – mówi Brygida Kolenda-Łabuś.
 
Koszt inwestycji to około 50 milionów złotych. Większość pieniędzy władze chcą pozyskać z funduszy, które będą dostępne po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Oprócz tego pieniądze można pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Banku Ochrony Środowiska. – Utworzenie Regionalnego Centrum Unieszkodliwiania i Przetwarzania Odpadów jest wielką szansą dla naszego miasta – przekonuje Krzysztof Ważny. – Pracę mogłoby znaleźć w nim około 100 osób z różnym wykształceniem, które segregowałyby śmieci, obsługiwały maszyny, dbałyby o ich stan techniczny.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę