Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Efektywność energetyczna i planowanie energetyczne w gminach jako instrumenty polityki klimatycznej

4 grudnia 2009
24 listopada w WTC w Poznaniu odbyła się konferencja pt. ,,Efektywność energetyczna i planowanie energetyczne w gminach jako instrumenty polityki klimatycznej". Częstochowa, Raciechowice i Poznań chwaliły się swoimi doświadczeniami w zakresie efektywności energetycznej. Częstochowa to prawdziwy lider - dzięki zmianom procedur i inwestycjom udało się zaoszczędzić kilkanaście milionów złotych. Bydgoszcz przedstawiła międzynarodowy projekt, w którym bierze czynny udział: ,,Lokalna odpowiedzialność za realizację celów protokołu z Kioto" (Local Accountability for Kyoto Goals - LAKS).
W naszym kraju panuje relatywnie niski poziom wiedzy społecznej o efektywności energetycznej. Konieczne jest pilne popularyzowanie wiedzy, wymiana doświadczeń i prezentacja najlepszych praktyk, szczególnie na poziomie lokalnym. Otwierając konferencję, Prezes Zarządu Fundacji Aeris Futuro - Joanna Mieszkowicz - wskazała jako główne cele tej jednodniowej konferencji: wymianę wiedzy, dzielenie się doświadczeniami i budowanie trwałej współpracy.
Doktor hab. Zbigniew Karaczun - Prezes należącego do Koalicji Klimatycznej Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego - naświetlił problem zmian klimatu oraz przedstawił głęboką zależność pomiędzy zmianami w skali globalnej i ich skutkami , wskazując jednocześnie na pilną potrzebę podjęcia działań na poziomie lokalnym. Liczby stanowią mocny argument do podjęcia natychmiastowych działań:
* Emisja gazów cieplarnianych nadal wynosi ponad 10,5 ton CO2eq na mieszkańca, tj. 5 razy więcej niż poziom, który umożliwiłby stabilizację klimatu
* Udział OZE wynosił ok. 6% zużycia energii pierwotnej, a potencjał techniczny to 46%
* Sprawność elektrowni wynosi 36,5% w Polsce, a 46,5% w UE-15
* Polska jest dalej 2,67 razy mniej efektywna w użytkowaniu energii niż UE15 - to wskazuje na możliwość dynamicznego rozwoju, bez wzrostu zużycia energii w najbliższych latach.
Andrzej Porawski, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich zapowiedział stworzenie specjalnej grupy energetycznej w ramach programu: System Analiz Samorządowych. Propozycja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony miast. Powstaną specjalne wskaźniki, które pozwolą wójtom i burmistrzom oraz prezydentom podejmować ważne decyzje na rzecz efektywności energetycznej.
Podsumowując konferencję, Joanna Mieszkowicz podkreśliła, że to właśnie decyzje władz i długofalowa polityka na rzecz efektywnego zarządzania energią i wdrażanie pakietu klimatycznego może zapewnić długotrwałe efekty w postaci łagodzenia zmian klimatu. Według Mieszkowicz: ,,dialog społeczny, cecha charakterystyczna każdej demokracji, jest ważnym elementem osiągnięcia celów Koalicji Klimatycznej i innych organizacji ekologicznych. Ta konferencja stanowiła szansą na kontynuację i rozwinięcie tej rozmowy między zainteresowanymi z całej Polski".
Fundacja Aeris Futuro i Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, jako członkowie Koalicji Klimatycznej, w ramach działań na rzecz ochrony klimatu, mają na celu promowanie wiedzy i wspierania praktyk, które motywują do efektywnego używania energii. Celem długookresowym Koalicji jest zapewnienie, że w 2020 roku emisja gazów cieplarnianych w Polsce będzie o 40% niższa niż w roku 1988, że Polska zwiększy efektywność wykorzystania energii, o co najmniej 20% w porównaniu z rokiem 2005 i że zwiększy udział energii ze źródeł odnawialnych.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę