Dwa miliony Polaków nie mają ubezpieczenia zdrowotnego
18 lutego 2012
Wielu Polaków nie ma ubezpieczenia – wynika z szacunków Narodowego Funduszu Zdrowia - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Tych, którzy nie mają prawa figurować w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, czyli nieuprawnionych do pobierania świadczeń (np. zwolnionych, ale jeszcze nie wyrejestrowanych przez pracodawców), jest również mnóstwo.
Ogółem pozbawione prawa do świadczeń ubezpieczeniowych są 2 mln osób. Dane te wypływają na wierzch przy okazji nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Projekt, który dziś trafi do konsultacji społecznych, zakłada, że lekarze zyskają możliwość weryfikowania ubezpieczeń pacjentów online.
Winni przedsiębiorcy
Jeszcze wczoraj na linii ZUS – NFZ – resort administracji i cyfryzacji trwały dyskusje dotyczące rozwiązań, które mają znaleźć się w projekcie. Największe emocje budziła kwestia sposobu mobilizacji przedsiębiorców, aby aktualizowali dane. W pierwotnej wersji miał się pojawić zapis dotyczący karania tych, którzy nie wyrejestrowali lub nie zarejestrowali na czas swoich pracowników. Zapis ten prawdopodobnie zostanie złagodzony. NFZ nie będzie miał możliwości egzekwowania pieniędzy, będzie się to musiało odbywać na drodze sądowej.
Miliardy nieopłaconych składek zdrowotnych
Pomysł karania przedsiębiorców od początku budził zastrzeżenia tej grupy. – Błędem byłoby obarczanie firm dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi. Mogłoby to zniechęcić ich do zatrudniania pracowników na etat – krytykował pomysł Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan.