Jak podała FAMMU/FAPA, w lutym 2014 roku indeks cen żywności FAO zwiększył się o 3% do prawie 156 punktów. W ujęciu rocznym ceny żywności były niższe o 4%. W lutym ceny wszystkich monitorowanych przez FAO grup produktów z wyjątkiem mięsa podrożały. Indeks olejów zyskał 5%, zbóż 3%, a produktów mleczarski 4%. Mięso odnotowało kosmetyczną obniżkę
Na podwyżki wpływ miało kilka czynników. Po pierwsze są to informacje pogodowe, które budzą obawy o wysokość zbiorów roślin oleistych we Wschodniej Azji i Ameryce Południowej oraz zbóż w USA. Po drugie obserwowano wzmożony popyt na produkty mleczarskie na Bliskim Wschodzie i w Afryce, na biopaliwa w USA i na ryż w Japonii.
Natomiast indeks cukru FAO wzrósł aż o 6% do 176 punktów. W ujęciu rocznym cukier był jednak tańszy o 11%. Ostatnie podwyżki to przede wszystkim efekt niekorzystnych warunków pogodowych w Brazylii, które mogą negatywnie wpłynąć na wysokość zbiorów trzciny cukrowej i produkcji cukru w tym kraju. Roczny indeks cen żywności zmniejszył się w 2013 roku o 1%, a indeks cukru o 17%.