Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Dolny Śląsk powodzianom w Czechach i Niemczech

16 sierpnia 2002

Poniżej zamieszczamy informację nadesłaną przez Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. 

Powodziowe doświadczenia dolnoślązaków mogą być wykorzystane w partnerskiej Saksonii i Czechach. Deklaracje zarządu województwa i wicewojewody zostały przyjęte przez konsuli obu państw.

Z inicjatywy Emiliana Stańczyszyna marszałka województwa dolnośląskiego 14 sierpnia w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie w sprawie pomocy dla ogarniętych powodziami Czech i partnerskiego niemieckiego landu Saksonia. W spotkaniu, oprócz marszałka Stańczyszyna, wzięli udział Artur Zieliński – członek zarządu województwa dolnośląskiego, Ignacy Bochenek – wicewojewoda dolnośląski oraz Annette Bußmann, konsul w Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec i Igor Sedo, konsul Generalny Republiki Czeskiej we Wrocławiu.

Wiemy, co przeżywają teraz mieszkańcy Pragi i Drezna, ponieważ 5 lat temu kataklizm powodzi dosięgnął województwo dolnośląskie. Uważamy, że naszym sąsiedzkim obowiązkiem jest pospieszyć z pomocą pokrzywdzonym w Czechach i Niemczech. Pamiętamy pomoc, jakiej udzielili nam obywatele tych państw, gdy powódź zalała Dolny Śląsk, ale najważniejsze jest to, że mamy już pewne doświadczenia w walce z żywiołem i bardzo chętnie się nimi podzielimy - mówił marszałek Stańczyszyn.

Marszałek Emilian Stańczyszyn wraz z Arturem Zielińskim przekazali osobiste namiary telefoniczne i zapewnili o gotowości do pomocy o każdej porze. Wicewojewoda Ignacy Bochenek poinformował konsuli Annette Bußmann i Igora Sedo o funkcjonowaniu centrum zarządzania kryzysowego oraz o czynnym tam przez całą dobę numerze telefonu. Już dzisiaj zorganizowano przyjęcie grupy kilkunastu czeskich dzieci na obozie na terenie Dolnego Śląska. Marszałek Stańczyszyn zapewnił również o możliwości zaangażowania do pomocy samorządowców z innych miast i gmin dolnośląskich. 

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, że należy najpierw rozpoznać rzeczywiste potrzeby, żeby udzielona pomoc była naprawdę efektywna. – Prosimy tylko o sprecyzowanie czy potrzebne są leki, odzież, woda pitna, worki na piasek , pompy wodne czy maszyny do osuszania budynków? Jak tylko uzyskamy te informacje, przystąpimy do działania – mówili zgodnie gospodarze województwa. Wojewoda Bochenek zapewnił również o możliwości wykorzystania w walce z kryzysem Państwowej Straży Pożarnej. Takie decyzje zapadły już w Warszawie.

Wg Annette Bußmann i Igora Sedo współpraca sąsiedzka z Dolnym Śląskiem jest najlepszym przykładem międzynarodowego partnerstwa i solidarności.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę